8 najväčších zdravotných výhod sézamových semienok: chránia pred srdcovými chorobami, cukrovkou aj artritídou

sézamové semienka

Sézamové semienka, malé a nenápadné, sú skutočným pokladom plným živín a zdravotných benefitov.

Tieto semienka sú bohaté na bielkoviny, vlákninu, zdravé tuky, vitamíny a minerály, a ich konzumácia môže priniesť množstvo pozitívnych účinkov na vaše zdravie. Poďme sa pozrieť na hlavné zdravotné prínosy sézamových semienok.

1. Podpora zdravia srdca

Sézamové semienka obsahujú lignany a fytosteroly, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Fytosteroly sú rastlinné zlúčeniny, ktoré sa podobajú na cholesterol a súťažia s ním o absorpciu v tráviacom trakte, čím znižujú jeho vstup do krvného obehu. Okrem toho, sézamové semienka sú bohaté na mononenasýtené a polynenasýtené tuky, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť celkovú hladinu cholesterolu a znížiť riziko srdcových ochorení.

2. Regulácia krvného tlaku

Sézamové semienka sú bohaté na horčík, ktorý pomáha uvoľňovať krvné cievy a zlepšovať prietok krvi, čo môže prispieť k zníženiu krvného tlaku. Nižší krvný tlak môže znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a iných chronických stavov.

3. Podpora trávenia

Vysoký obsah vlákniny v sézamových semienkach podporuje zdravé trávenie tým, že predchádza zápche a podporuje pravidelné pohyby čriev. Vláknina tiež pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi tým, že spomaľuje absorpciu cukrov, čo je obzvlášť užitočné pre ľudí s cukrovkou.

4. Antioxidantné a protizápalové účinky

Sézamové semienka obsahujú silné antioxidanty, ako sú sesamin a sesamol, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred oxidačným stresom a poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Tieto antioxidanty môžu znížiť riziko chronických ochorení a spomaliť proces starnutia. Protizápalové vlastnosti sézamových semienok môžu tiež pomôcť zmierniť zápaly a znížiť riziko chronických zápalových stavov, ako sú srdcové ochorenia a artritída.

5. Podpora zdravia kostí

Sézamové semienka sú vynikajúcim zdrojom vápnika, horčíka, mangánu a fosforu, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie silných a zdravých kostí. Vápnik je obzvlášť dôležitý pre udržanie kostnej hmoty, zatiaľ čo horčík pomáha pri absorpcii vápnika a udržiavaní hustoty kostí.

6. Podpora imunitného systému

Sézamové semienka sú bohaté na zinok, meď, železo, vitamín B6 a vitamín E, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie imunitného systému. Zinok pomáha telu vyvíjať nové imunitné bunky a aktivovať enzýmy, ktoré rozkladajú proteíny vo vírusoch a baktériách, čím znižujú ich šírenie.

7. Zlepšenie metabolizmu a bunkových funkcií

Sézamové semienka obsahujú vitamíny skupiny B, vrátane tiamínu (vitamín B1), niacínu (vitamín B3), riboflavínu (vitamín B2), vitamínu B6 a kyseliny listovej (vitamín B9), ktoré hrajú kľúčovú úlohu v bunkových funkciách a metabolizme. Tieto vitamíny podporujú produkciu energie a rast buniek, čo je nevyhnutné pre celkové zdravie.

8. Podpora zdravia pokožky a vlasov

Sézamové semienka a ich olej sú často používané v tradičnej medicíne na zlepšenie zdravia pokožky a vlasov. Antioxidanty a vitamíny v sézamovom oleji môžu pomôcť chrániť pokožku pred poškodením a podporovať zdravý rast vlasov.

Sézamové semienka sú malým, ale výživným doplnkom stravy, ktorý môže priniesť množstvo zdravotných benefitov. Ich pravidelná konzumácia môže podporiť zdravie srdca, trávenie, imunitný systém, kosti a pokožku. Pridajte sézamové semienka do svojich jedál, či už ako posyp na šaláty, prísadu do pečiva alebo ako súčasť omáčok a dresingov, a užívajte si ich zdravotné prínosy.

Čítajte ďalej:

Zber orechových listov v júli: Prečo a ako ich využiť pre vaše zdravie


redakcia fajront.sk, healthline.com, Obrázok od TheUjulala z Pixabay

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

speváčka DOMI

Speváčka DOMI predstavuje prvý videoklip k piesni „Idem ďalej“

hmyz v domácnosti

Prečo sa hmyzu páči u vás doma? 8 hlavných dôvodov

údržba práčky

Prečo by ste nemali nechávať dvere práčky zatvorené? 3 dôvody, prečo je to dôležité pre zdravie vašej práčky a vašu domácnosť

cesnak do mrazničky

Patrí cesnak do mrazničky? Prekvapivý spôsob, ako predĺžiť čerstvosť a chuť

levanduľový olej

Mama nemohla nájsť spôsob, ako uspať svoju dcéru: Potom vyskúšala tento „zázračný“ olej a problém bol hneď vyriešený!

Google Správy: Daj nám ⭐