5 dôvodov, prečo zaradiť zeler do vášho jedálnička: Vaše zdravie si ho zamiluje

zeler

V dnešnom uponáhľanom svete často zabúdame na jednoduché, a pritom zdraviu prospešné potraviny. Jednou z takýchto potravín je aj obyčajný zeler, ktorý býva často prehliadaný kvôli svojej nenápadnej povahe.

No v skutočnosti je zeler nabitý živinami a skrýva v sebe mnoho benefitov pre naše zdravie. V tomto článku sa pozrieme na päť hlavných dôvodov, prečo by ste mali zaradiť zeler do svojho jedálnička, ako ho správne vyberať a skladovať, a samozrejme, na záver pridáme pár chutných receptov, aby ste si jeho benefity mohli vychutnať naplno.

1. Zeler: Skvelý zdroj antioxidantov pre vaše zdravie

Antioxidanty sú látky, ktoré chránia naše bunky, cievy a orgány pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom. Zeler je výborným zdrojom vitamínu C, betakaroténu a flavonoidov, pričom obsahuje minimálne 12 ďalších druhov antioxidantov v jednej stonke. Okrem toho obsahuje fytonutrienty, ktoré znižujú zápal v tráviacom trakte, bunkách, cievach a orgánoch.

2. Zelerový protizápalový účinok: Zmierňuje bolesť a podporuje zdravie

Chronický zápal je spojený s mnohými chorobami, ako sú artritída či osteoporóza. Zeler a zelerové semienka obsahujú približne 25 protizápalových zlúčenín, ktoré môžu poskytnúť ochranu pred zápalom v tele. Zeler teda môže byť nielen chutným, ale aj účinným prostriedkom na zmiernenie bolesti a zlepšenie zdravia.

3. Zlepšenie trávenia: Ako zeler pomáha vášmu žalúdku

Zeler je nielen bohatý na antioxidanty a protizápalové látky, ale môže mať aj špecifické benefity pre žalúdok. Štúdie na zvieratách ukázali, že pektínové polysacharidy v zeleri, vrátane zlúčeniny apiuman, môžu znižovať výskyt žalúdočných vredov, zlepšovať výstelku žalúdka a regulovať žalúdočné sekréty.

Vysoký obsah vody v zeleri (takmer 95%) a veľké množstvo rozpustnej a nerozpustnej vlákniny podporujú zdravý tráviaci trakt a pravidelnú stolicu. Jedna šálka zelerových tyčiniek obsahuje až 5 gramov vlákniny. Zeler je teda ideálny pomocník pre tých, ktorí trpia problémami s trávením.

4. Nízkoglykemický index a bohatstvo vitamínov a minerálov

Zeler je nielen nízkokalorický, ale zároveň aj bohatý na vitamíny A, K, C a minerály ako draslík a folát. Má nízky glykemický index, čo znamená, že má pomalý a stabilný vplyv na hladinu cukru v krvi. Vďaka tomu je vhodný aj pre diabetikov alebo tých, ktorí sa snažia udržiavať stabilnú hladinu energie počas dňa.

5. Alkalizácia organizmu: Zeler pre zdravé pH

Vďaka minerálom ako horčík, železo a sodík môže mať zeler neutralizujúci účinok na kyslé potraviny. Udržiavanie správneho pH v tele je dôležité pre mnoho biochemických procesov, a zeler nám v tom môže efektívne pomôcť.

Ako správne vyberať a skladovať zeler?

Aby ste si zeler mohli vychutnať v plnej kvalite, je dôležité ho správne vyberať a skladovať:

  • Pevné stonky: Vyberajte zeler s pevnými, vzpriamenými stonkami, ktoré sa ľahko lámu, nie ohýbajú.
  • Čerstvé listy: Listy by mali byť svieže a chrumkavé, s farbou od bledozelenej po jasne zelenú. Vyhnite sa zeleru so žltými alebo hnedými škvrnami.
  • Krájajte tesne pred použitím: Zeler krájajte tesne pred varením alebo podávaním, aby ste zachovali čo najviac živín.
  • Duste ho: Dusenie zeleru pomáha zachovať jeho chuť a takmer všetky živiny.
  • Konzumujte do týždňa: Čerstvý zeler skonzumujte do piatich až siedmich dní, aby ste využili jeho maximálne nutričné benefity.
  • Jedzte aj listy: Listy zeleru sú bohatým zdrojom vápnika, draslíka a vitamínu C. Keďže sa však rýchlo kazia, skonzumujte ich do jedného alebo dvoch dní od nákupu.

Zeler je nielen zdravý, ale aj všestranný. Môžete ho jesť surový alebo varený, pridať ho do smoothie, šalátov, polievok či omáčok.

Zelerové recepty pre vaše zdravie

Vyskúšajte tieto recepty a vychutnajte si zdravé benefity zeleru:

Čítajte ďalej:

Tajomstvá úspešného pestovania uhoriek a paradajok v záhrade a na balkóne


redakcia fajront.sk, healthline.com, Image by freepik

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

údržba práčky

Prečo by ste nemali nechávať dvere práčky zatvorené? 3 dôvody, prečo je to dôležité pre zdravie vašej práčky a vašu domácnosť

cesnak do mrazničky

Patrí cesnak do mrazničky? Prekvapivý spôsob, ako predĺžiť čerstvosť a chuť

levanduľový olej

Mama nemohla nájsť spôsob, ako uspať svoju dcéru: Potom vyskúšala tento „zázračný“ olej a problém bol hneď vyriešený!

plytvanie domácnosť

Štyri predmety v domácnosti, ktorými plytváte najčastejšie

AKTUÁLNE

AKTUÁLNE! Tragická udalosť na Slnečných jazerách v Senci: Utopili sa dvaja 18-roční mladíci

Google Správy: Daj nám ⭐