Zber orechových listov v júli: Prečo a ako ich využiť pre vaše zdravie

orechové listy

Júl je ideálnym mesiacom na zber orechových listov, ktoré sú známe svojimi pozoruhodnými liečivými vlastnosťami. Tento nenápadný prírodný zdroj môže významne prispieť k vášmu zdraviu.

Poďme sa pozrieť, prečo by ste mali zvážiť zber orechových listov práve v tomto období a aké zdravotné benefity vám môžu priniesť.

Prečo zbierať orechové listy v júli?

Hoci najideálnejší čas na zber orechových listov je počas kvitnutia stromu v máji a júni, júl je stále výborným obdobím na ich zber. V tomto čase sú listy plne vyvinuté a obsahujú vysokú koncentráciu účinných látok. Navyše, zbieranie v júli vám umožní pripraviť si zásoby na zimu, za čo budete neskôr vďační.

Zdravotné účinky orechových listov

Orechové listy sú skutočným prírodným pokladom s množstvom liečivých účinkov:

  1. Čistia pečeň a krv
  2. Znižujú hladinu cukru v krvi
  3. Pomáhajú pri vyháňaní parazitov
  4. Podporujú činnosť mozgu a zlepšujú pamäť
  5. Majú protizápalové účinky
  6. Posilňujú imunitný systém

Ako pripraviť a využiť orechové listy

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete využiť liečivé vlastnosti orechových listov:

  1. Čaj z orechových listov: Zalejte 1 čajovú lyžičku sušených orechových listov 3 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať 30 minút.
  2. Odvar: Do hrnca vložte lyžicu sušených listov, zalejte 0,5 litrom vlažnej vody a zohrievajte 10 minút (pozor, nevarte!). Potom nechajte 5 minút odstáť.
  3. Víno z orechových listov: 60 g čerstvých listov namočte do 0,7 l suchého vína a nechajte 8 až 12 dní macerovať. Potom preceďte a užívajte po vínových pohároch.
  4. Tinktúra: Naplňte pohár čerstvými alebo sušenými listami a zalejte 40% alkoholom. Nechajte lúhovať 2-3 týždne, potom preceďte.

Zber a sušenie orechových listov

Pri zbere vyberte zdravé, nepoškodené listy. Sušte ich v tieni na dobre vetranom mieste alebo v sušičke pri teplote do 40°C. Správne usušené listy by mali byť krehké a ľahko sa drviť.

Zber orechových listov v júli je skvelý spôsob, ako si zabezpečiť prírodný liek na mnohé zdravotné problémy. Či už si pripravíte čaj, odvar alebo tinktúru, orechové listy vám môžu pomôcť posilniť imunitu, zlepšiť trávenie a podporiť celkové zdravie. Nezabudnite však, že pred použitím akéhokoľvek prírodného lieku je vhodné poradiť sa s lekárom, najmä ak užívate lieky alebo máte zdravotné problémy.

Čítajte ďalej:

5 dôvodov, prečo zaradiť zeler do vášho jedálnička: Vaše zdravie si ho zamiluje


redakcia fajront.sk, obrázok pixabay

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

speváčka DOMI

Speváčka DOMI predstavuje prvý videoklip k piesni „Idem ďalej“

hmyz v domácnosti

Prečo sa hmyzu páči u vás doma? 8 hlavných dôvodov

údržba práčky

Prečo by ste nemali nechávať dvere práčky zatvorené? 3 dôvody, prečo je to dôležité pre zdravie vašej práčky a vašu domácnosť

cesnak do mrazničky

Patrí cesnak do mrazničky? Prekvapivý spôsob, ako predĺžiť čerstvosť a chuť

levanduľový olej

Mama nemohla nájsť spôsob, ako uspať svoju dcéru: Potom vyskúšala tento „zázračný“ olej a problém bol hneď vyriešený!

Google Správy: Daj nám ⭐