Bazalka: Všetko, čo potrebujete vedieť o tejto aromatickej byline

Bazalka

Bazalka (Ocimum basilicum) je jednou z najobľúbenejších byliniek na svete, známa svojou výraznou vôňou a chuťou. Táto rastlina patrí do čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae) a je neodmysliteľnou súčasťou mnohých kuchýň, najmä talianskej a thajskej.

V tomto článku sa dozviete všetko potrebné o pestovaní, starostlivosti, využití a zdravotných benefitoch bazalky.

Pôvod a druhy bazalky

Bazalka pochádza pravdepodobne z Indie a Ázie, kde sa pestuje už viac ako 4 000 rokov. Existuje mnoho druhov bazalky, vrátane sladkej bazalky (Genovese), thajskej bazalky (Ocimum basilicum var. thyrsiflora), citrónovej bazalky (Ocimum × citriodorum) a posvätnej bazalky (Ocimum tenuiflorum), ktorá je významná v tradičnej indickej medicíne.

Pestovanie bazalky

Bazalka je jednoročná rastlina, ktorá vyžaduje teplé a slnečné podmienky na rast. Najlepšie sa jej darí v dobre odvodnenej a úrodnej pôde s pH medzi 6,0 a 7,0. Tu sú základné kroky pre úspešné pestovanie bazalky:

  1. Výsev semien: Semená bazalky sa vysievajú na jar, keď už nehrozia mrazy. Môžete ich predpestovať v interiéri a neskôr presadiť von.
  2. Polievanie: Bazalka potrebuje pravidelné, ale mierne polievanie. Pôda by mala byť vlhká, ale nie premočená.
  3. Prerezávanie: Pravidelné prerezávanie podporuje hustý rast a zabraňuje kvitnutiu, čo zlepšuje kvalitu lístkov.
  4. Hnojenie: Bazalka nepotrebuje veľa hnojiva. Stačí ľahká aplikácia tekutého hnojiva dvakrát za sezónu.

Starostlivosť o bazalku

Bazalka je citlivá na chlad a mráz, preto je dôležité ju chrániť pred nízkymi teplotami. Ak pestujete bazalku v kvetináčoch, môžete ju na jeseň presunúť do interiéru, aby ste predĺžili jej životnosť. Bazalka je tiež náchylná na škodcov ako sú slimáky a vošky, preto je dôležité pravidelne kontrolovať rastliny a v prípade potreby použiť prírodné insekticídy.

Zber a skladovanie

Lístky bazalky môžete zbierať kedykoľvek po dosiahnutí výšky 15 cm. Najlepšie je zbierať lístky ráno, keď sú najviac aromatické. Lístky môžete skladovať v chladničke zabalené v vlhkej papierovej utierke alebo ich môžete zmraziť v olivovom oleji na neskoršie použitie.

Využitie v kuchyni

Bazalka je neodmysliteľnou súčasťou mnohých jedál. Najčastejšie sa používa čerstvá, aby si zachovala svoju výraznú chuť. Je základnou ingredienciou v pesto omáčke, skvele sa hodí do paradajkových omáčok, šalátov a na pizzu. Môžete ju tiež pridať do ovocných sorbetov a zmrzlín pre zaujímavú chuťovú variáciu.

Zdravotné benefity

Bazalka je bohatá na antioxidanty, vitamíny A a K, a má protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti. Pomáha znižovať oxidačný stres, podporuje zdravie pečene a môže pomôcť pri regulácii hladiny cukru v krvi. Posvätná bazalka (tulsi) je známa svojimi terapeutickými účinkami v tradičnej indickej medicíne, kde sa používa na zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia a zmiernenie stresu.

Bazalka je všestranná a ľahko pestovateľná bylinka, ktorá prináša mnoho kulinárskych a zdravotných výhod. Či už ju pestujete na záhrade alebo v kvetináči na parapete, jej výrazná vôňa a chuť obohatia vaše jedlá a prinesú do vašej kuchyne kúsok stredomorskej atmosféry.

Čítajte ďalej:

Tajomstvá úspešného pestovania uhoriek a paradajok v záhrade a na balkóne


redakcia fajront.sk, Obrázok od Jill Wellington z Pixabay

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

plytvanie domácnosť

Štyri predmety v domácnosti, ktorými plytváte najčastejšie

AKTUÁLNE

AKTUÁLNE! Tragická udalosť na Slnečných jazerách v Senci: Utopili sa dvaja 18-roční mladíci

pozor

POZOR! Slovensko počas stredy zasiahnu prudké lejaky a krúpy v týchto okresoch, meteorológovia vydali výstrahy 2 stupňa!

Bohuslav Baláž

Polícia pátra po nezvestnom 65-ročnom Bohuslavovi z Považskej Bystrice, nevideli ste ho?

AKTUÁLNE

Obrovská tragédia na Spiši: Iba 3-ročné dieťa zomrelo v rozhorúčenom aute

Google Správy: Daj nám ⭐