Poznáte toto ovocie? Má úžasné účinky pre telo a naši starí rodičia z neho robili sirupy aj lekváre

Moruša

Moruša, vedecky známa ako Morus, je rod kvitnúcich rastlín z čeľade morušovitých (Moraceae). Tieto opadavé stromy sú preslávené svojimi sladkými, jedlými plodmi a významom v serikultúre (chove priadky morušovej). Tento článok sa zameriava na rôzne aspekty moruší, vrátane ich druhov, pestovania, využitia a výživových prínosov.

Druhy moruší

Existuje niekoľko druhov moruší, z ktorých najznámejšie sú:

  • Moruša biela (Morus alba): Pôvodom z Ázie, táto moruša je najčastejšie pestovaná pre svoje listy, ktoré sú hlavnou potravou pre priadku morušovú. Plody môžu byť biele až tmavo fialové a majú jemnú, sladkú chuť.
  • Moruša červená (Morus rubra): Pôvodom zo Severnej Ameriky, táto moruša má väčšie listy a plody, ktoré sú tmavo červené až fialové, keď sú zrelé. Je ohrozená hybridizáciou s morušou bielou.
  • Moruša čierna (Morus nigra): Pôvodom z juhozápadnej Ázie, táto moruša produkuje veľké, tmavo fialové plody s výraznou sladkou chuťou. Je menej odolná než ostatné druhy, ale jej plody sú považované za najchutnejšie.

Pestovanie a starostlivosť

Pôda a svetlo

Moruše sú prispôsobivé a môžu rásť v rôznych typoch pôdy, vrátane ílovitej, hlinitej a piesočnatej pôdy, pokiaľ je dobre odvodnená. Preferujú neutrálnu až mierne kyslú pôdu. Moruše môžu rásť na plnom slnku aj v polotieni, ale viac svetla podporuje vyššiu produkciu plodov.

Polievanie a hnojenie

Moruše vyžadujú pravidelné a hlboké polievanie počas prvého roka po výsadbe, aby si vytvorili silný koreňový systém. Odporúča sa používať 2 až 3 galóny vody týždenne. Po zakorenení sú moruše pomerne odolné voči suchu, aj keď dlhodobé sucho môže znížiť produkciu plodov.

Hnojenie je odporúčané raz ročne na konci zimy, ideálne vyváženým hnojivom 10-10-10. Množstvo hnojiva by malo byť 1 libra na každý palec priemeru kmeňa.

Rez a ochrana

Rez moruší by mal byť obmedzený na odstránenie poškodených alebo prekrížených vetiev. Kmene mladých stromov by mali byť chránené pred zvieratami pomocou kovových štítov alebo drôteného pletiva počas prvých niekoľkých rokov.

Význam a využitie

Serikultura

Listy moruše bielej sú hlavnou potravou pre priadku morušovú (Bombyx mori), čo robí tento strom kľúčovým pre produkciu hodvábu. Táto prax je najrozšírenejšia v Ázii, ale moruše biele boli zavedené aj do iných častí sveta za účelom podpory serikultúry.

Potravinárstvo a medicína

Plody moruší sú bohaté na vitamíny a minerály, vrátane vitamínu C, železa, vitamínu K a draslíka. Sú tiež zdrojom antioxidantov, ako sú antokyány, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu LDL cholesterolu a chrániť pred srdcovými chorobami. Plody sa často konzumujú čerstvé, sušené alebo sa z nich vyrába víno, džús, čaj, džem alebo sirupy.

Drevo a listy

Drevo moruší je trvanlivé a odolné proti hnilobe, čo ho robí vhodným pre výrobu rôznych predmetov, ako sú misy a koše. Listy moruší sú tiež používané ako krmivo pre hospodárske zvieratá vďaka vysokému obsahu bielkovín.

Moruše sú všestranné stromy s mnohými využitiami, od produkcie hodvábu po potravinárske a medicínske aplikácie. Sú ľahko pestovateľné a prispôsobivé rôznym podmienkam, čo ich robí obľúbenými medzi záhradkármi a farmármi po celom svete.

Čítajte ďalej:

Tajomstvá úspešného pestovania uhoriek a paradajok v záhrade a na balkóne


redakcia fajront.sk, Obrázok od Marina z Pixabay

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

plytvanie domácnosť

Štyri predmety v domácnosti, ktorými plytváte najčastejšie

AKTUÁLNE

AKTUÁLNE! Tragická udalosť na Slnečných jazerách v Senci: Utopili sa dvaja 18-roční mladíci

pozor

POZOR! Slovensko počas stredy zasiahnu prudké lejaky a krúpy v týchto okresoch, meteorológovia vydali výstrahy 2 stupňa!

Bohuslav Baláž

Polícia pátra po nezvestnom 65-ročnom Bohuslavovi z Považskej Bystrice, nevideli ste ho?

AKTUÁLNE

Obrovská tragédia na Spiši: Iba 3-ročné dieťa zomrelo v rozhorúčenom aute

Google Správy: Daj nám ⭐