Aké je najzdravšie rastlinné mlieko? Toto mlieko ti dodá energiu na celý deň

najzdravšie rastlinné mlieko

Hľadáte zdravšiu alternatívu kravského mlieka? V tom prípade ste na správnom mieste! V tomto článku sa pozrieme na rôzne druhy rastlinných mliek a poradíme vám, ako si vybrať najzdravšie rastlinné mlieko.

Sójové, mandľové, kokosové, ovsené… Trh s rastlinnými mliekami neustále rastie a môže byť ťažké zorientovať sa v ponuke. Ktoré mlieko je najzdravšie? A aké sú jeho benefity?

Prečo je rastlinné mlieko také populárne?

Pred desiatimi rokmi bol výber rastlinného mlieka pomerne obmedzený na sójové alebo mandľové mlieko. V dnešnej dobe môžete vyskúšať celý rad alternatív, vrátane ovseného, hrachového, konopného, kešu a dokonca aj banánového mlieka.

Trh s rastlinným mliekom rastie obrovským tempom. Predpokladá sa, že do roku 2026 sa rastlinné mlieka budú podieľať až 30% na celkovom predaji mlieka.

Mnohí ľudia uprednostňujú rastlinné mlieko kvôli intoleranciám alebo alergiám na laktózu. Ďalších zas presvedčila znížená environmentálna záťaž rastlinných náhrad v porovnaní s kravským mliekom.

Autor fotky: Pixabay

Najzdravšie rastlinné mlieko

Z hľadiska nutričnej hodnoty víťazí sójové mlieko, pretože je najviac porovnateľné s kravským mliekom. Odborníci na zdravú výživu upozorňujú na niekoľko dôležitých faktov:

  • Obsah bielkovín: Kravské mlieko obsahuje 8 g bielkovin na šálku, sójové mlieka má vyše 6 g na šálku. Ovsené mlieko má len 3 g na šálku, mandľové niečo cez 1 g a kokosové takmer žiadne.
  • Vápnik a vitamín D: Obohatené sójové mlieko obsahuje rovnaké množstvo vápnika a vitamínu D ako kravské, plne prispieva k dennému príjmu mliečnych výrobkov.
  • Sacharidy: Sójové mlieko je tiež nízkosacharidovou voľbou prirodzene (pokiaľ si vyberiete nesladenú verziu). Kokosové mlieko je ďalšou nízkosacharidovou možnosťou. Ovsené alebo ryžové mlieka majú prirodzene vyšší obsah sacharidov.

Ako si vybrať rastlinné mlieko, ktoré uspokojí vaše potreby

Ak je vašim cieľom len pridať trochu mlieka do kávy, pokojne môžete uprednostniť len chuťové preferencie. No ak je rastlinné mlieko váš hlavný zdroj vápnika, mali by ste porovnávať etikety a vyhľadávať obohatené verzie. Každá značka používa iné zloženie – niektoré majú minimum prídavných látok, iné obsahujú veľa cukru alebo príchutí.

„Mandľové, ryžové, kokosové, kešu mlieka – tie všetky sú si nutrične veľmi podobné. Dokonca aj ovsené mlieko nie je vôbec zlá voľba. Musíte ale kontrolovať, či neobsahujú zbytočne veľa cukru,“ hovorí registrovaná dietologička Jamie Nadeau.

Autor fotky: Polina Tankilevitch

Sójové mlieko – zdraviu prospešné áno alebo nie?

Áno, sója je skvelým zdrojom bielkovín, obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré naše telo nevyrába. Taktiež je bohatým zdrojom skupiny vitamínov B, vlákniny, draslíka a horčíka. Okrem toho má účinky na zníženie „zlého“ cholesterolu.

Má sójové mlieko estrogén?

Sója obsahuje izoflavóny, čo je typ rastlinného estrogénu. Avšak jeho efekt je omnoho slabší, než v prípade ľudského estrogénu. Na internete nájdete množstvo nepodložených informácií o tom, ako fytoestrogény spôsobujú rast pŕs, či dokonca zvyšujú riziko rakoviny prsníka.

Fakty hovoria o úplnom opaku. Vysoký obsah fytoestrogénov by teoreticky skôr brzdil prirodzené vývinové procesy, než ich podporoval. Odborníci zdôrazňujú, že konzumácia sójového mlieka alebo mandľového mlieka nikdy nebude viesť k nadmernému príjmu izoflavónov.

Súvisiace články:

Ako používať esenciálne oleje – a kedy ich radšej nepoužívať

Sú raňajkové cereálie zdravé? Pravda o pridaných cukroch


redakcia fajront.sk, cancer.org, thebalancednutritionist.com, Autor fotky: Fá Romero

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

plytvanie domácnosť

Štyri predmety v domácnosti, ktorými plytváte najčastejšie

AKTUÁLNE

AKTUÁLNE! Tragická udalosť na Slnečných jazerách v Senci: Utopili sa dvaja 18-roční mladíci

pozor

POZOR! Slovensko počas stredy zasiahnu prudké lejaky a krúpy v týchto okresoch, meteorológovia vydali výstrahy 2 stupňa!

Bohuslav Baláž

Polícia pátra po nezvestnom 65-ročnom Bohuslavovi z Považskej Bystrice, nevideli ste ho?

AKTUÁLNE

Obrovská tragédia na Spiši: Iba 3-ročné dieťa zomrelo v rozhorúčenom aute

Google Správy: Daj nám ⭐