Ako používať esenciálne oleje – a kedy ich radšej nepoužívať

esenciálne oleje

Esenciálne oleje sú voňavé rastlinné extrakty, ktoré sa tešia čoraz väčšej popularite vďaka svojim údajne liečivým vlastnostiam. V tomto článku sa dozviete, ako esenciálne oleje fungujú, aké sú ich benefity a ako ich bezpečne používať.

Ak uvažujete o tom, že sa pustíte do používania esenciálnych olejov, určite si najskôr prečítajte, čo o nich hovoria lekárski odborníci.

Esenciálne oleje sú voňavé rastlinné extrakty, ktoré sa vyrábajú naparovaním alebo lisovaním rastlín. Často sa používajú v aromaterapii, čo je stáročná prax vdychovania týchto olejov alebo ich vstrebávania cez pokožku s cieľom zlepšiť určité zdravotné ťažkosti. Existujú desiatky druhov esenciálnych olejov, vrátane levanduľového, čajovníkového, mätového a citrónového oleja.

Ak aj vy zvažujete vyskúšanie esenciálnych olejov, tu je to, čo by ste mali od lekárov vedieť.

Ako používať esenciálne oleje

Vdychovanie esenciálnych olejov je podľa všetkého bezpečné a zdraviu prospešné. Môžete pridať niekoľko kvapiek do difuzéra, vatového tampónu alebo nosového inhalátora. Ak ich chcete použiť lokálne (na pokožku), nezabudnite ich najprv rozriediť v kokosovom alebo jojobovom oleji.

Tiež sa uistite, že kupujete vysokokvalitný esenciálny olej. Niektoré spoločnosti síce svoje produkty označujú ako „terapeutické“, ale ide o neregulovaný marketingový pojem, nie o znak toho, že ide o produkt, ktorý by odporúčal lekársky odborník.

Autor fotky: Mareefe

Ktorý esenciálny olej je najlepší proti úzkosti?

Niektoré výskumy ukázali, že esenciálne oleje môžu byť prospešné pri niektorých zdravotných problémoch. Napríklad levanduľový esenciálny olej môže pomôcť pri úzkosti a depresii, a taktiež zlepšiť spánok.

Odborníci však upozorňujú, že o tom, ako esenciálne oleje fungujú, toho ešte veľa nevieme, pretože väčšina uskutočnených štúdií nie je tej najvyššej kvality. Laboratórne štúdie sa môžu zdať sľubné, no ich výsledky často nie sú potvrdené u živých ľudí. Viaceré štúdie ukázali zmiešané výsledky – niektoré preukázali zlepšenie symptómov, iné u účastníkov nezaznamenali žiaden pozitívny efekt.

Autor fotky: doTERRA International

Kedy by ste nemali používať esenciálne oleje?

Tehotné ženy, dojčiace matky, ľudia užívajúci lieky a/alebo osoby s anamnézou záchvatov by mali byť pri používaní esenciálnych olejov opatrní. Lekári taktiež odporúčajú oleje držať mimo dosahu detí a domácich zvierat. Nezabudnite svojmu lekárovi spomenúť, prečo sa chcete esenciálnymi olejmi liečiť a taktiež, akým spôsobom ich plánujete používať.

redakcia fajront.sk, hopkinsmedicine.org, Autor fotky: Karolina Grabowska,

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

dopravná nehoda Žilina

Tragická dopravná nehoda v Žiline: Motorkár († 37) spadol pod kolesá protiidúceho auta

pozor

Meteorológovia varujú pred vysokými teplotami: V týchto okresoch vydali výstrahu až tretieho stupňa!

AKTUÁLNE

AKTUÁLNE! Na diaľnici D1 sa zrazil kamión s dvomi autami

nehoda Spišská Nová Ves

Tragická dopravná nehoda v Spišskonovoveskom okrese: Muž čelne vrazil do železničného pojazdu, zomrel na mieste!

pozor

POZOR! Slovensko počas piatka zasiahnu extrémne teploty a prudké lejaky, meteorológovia vydali výstrahy 2 stupňa!

Google Správy: Daj nám ⭐