Biela vs. Zelená špargľa: Ktorá je lepšia a ako ich obe dokonale pripraviť? (Rozdiely, tipy a rýchle recepty)

Biela a zelená špargľa

Špargľová sezóna je konečne tu a pulty obchodov, trhovísk a čoskoro aj záhradky sa začínajú plniť touto elegantnou a delikátnou jarnou zeleninou. Najčastejšie sa stretávame s dvoma základnými druhmi, ktoré na prvý pohľad zaujmú svojou farbou: tajomná biela špargľa a svieža zelená špargľa. Možno si aj vy kladiete otázku: Aký je medzi nimi vlastne rozdiel okrem farby? Ktorá je chutnejšia, zdravšia alebo jednoducho „lepšia“? A hlavne, ako pripraviť špargľu, či už bielu alebo zelenú, aby bola naozaj dokonalá – jemná, chutná a nie rozvarená či horká?

Nebojte sa, príprava špargle nie je žiadna veda! Tento článok vám prinesie odpovede na všetky vaše otázky. Podrobne porovnáme vlastnosti bielej a zelenej špargle, poradíme vám, ako si vybrať tú najčerstvejšiu, ako ju správne očistiť (najmä kedy šúpať a kedy nie!) a ponúkneme vám tipy a 3 rýchle základné recepty, ktoré nechajú vyniknúť jedinečnú chuť oboch druhov tejto kráľovskej jarnej zeleniny.

Biela vs. Zelená špargľa: Rozdiely na prvý pohľad aj ochutnanie

Hoci ide o tú istú rastlinu (Asparagus officinalis), rozdielna farba a niektoré vlastnosti vyplývajú z odlišného spôsobu pestovania:

  1. Spôsob pestovania:
    • Biela špargľa: Pestuje sa pod zemou, v tzv. hrobčekoch (kopčekoch zeminy), alebo zakrytá čiernou fóliou, aby bola úplne chránená pred slnečným svetlom. Bez svetla sa v nej nevytvorí zelené farbivo chlorofyl.
    • Zelená špargľa: Rastie prirodzene nad zemou, vystavená slnečnému žiareniu. Vďaka fotosyntéze produkuje chlorofyl, ktorý jej dodáva zelenú farbu.
  2. Farba: Jasný rozdiel – biela zostáva bledá (biela, krémová, niekedy s jemne fialovým nádychom na hlavičke, ak na ňu predsa len dopadlo trochu svetla), zelená má rôzne odtiene zelenej.
  3. Chuť:
    • Biela špargľa:jemnejšiu, delikátnejšiu, mierne orieškovú až horkastú chuť. Mnohými gurmánmi je považovaná za lahodnejšiu a „ušľachtilejšiu“. Jej chuť je menej výrazná ako pri zelenej.
    • Zelená špargľa:výraznejšiu, sviežu, trávnatú až mierne zemitú chuť. Je chuťovo robustnejšia.
  4. Textúra:
    • Biela špargľa: Výhonky sú často hrubšie a majú tuhšiu, vláknitejšiu šupku, ktorá sa musí pred varením odstrániť.
    • Zelená špargľa: Výhonky bývajú často tenšie (aj keď existujú aj hrubšie) a ich šupka je jemnejšia. Pri mladých a tenkých výhonkoch sa šúpať nemusí.
  5. Príprava (Kľúčový rozdiel!):
    • Bielu špargľu je NUTNÉ takmer vždy dôkladne ošúpať! (Podrobnosti nižšie). Vyžaduje aj o niečo dlhší čas varenia.
    • Zelenú špargľu väčšinou NETREBA šúpať, stačí odlomiť alebo odrezať spodnú drevnatú časť. Varí sa kratšie.

Nutričné rozdiely: Je jedna zdravšia?

Oba druhy špargle sú veľmi zdravé, nízkokalorické a bohaté na vlákninu, vitamíny (najmä K, C, E, A, kyselinu listovú) a minerály (draslík, fosfor). Vďaka pôsobeniu slnečného svetla má zelená špargľa zvyčajne o niečo vyšší obsah vitamínu C a betakaroténu (provitamínu A). Rozdiely však nie sú natoľko dramatické, aby to bol rozhodujúci faktor pri výbere. Oba druhy sú skvelým prínosom pre zdravú jarnú stravu.

Ako vybrať a skladovať čerstvú špargľu?

  • Čerstvosť spoznáte podľa: Pevných, pružných, lesklých výhonkov. Hlavičky musia byť pevne uzavreté, nie rozvinuté alebo mäkké. Rezná plocha na spodku by mala byť svieža, vlhká, nie vysušená, drevnatá alebo popraskaná. Keď o seba čerstvé výhonky jemne potriete, mali by vŕzgať.
  • Skladovanie: Špargľu spotrebujte čo najskôr po kúpe. V chladničke vydrží 2-4 dni. Zabaľte ju do vlhkej utierky a vložte do priehradky na zeleninu, alebo ju postavte vzpriamene do pohára s trochou studenej vody (asi 2-3 cm) a vrch voľne prikryte vrecúškom.

Základná príprava špargle krok za krokom:

Či už máte bielu alebo zelenú, základná príprava je podobná, no s jedným kľúčovým rozdielom pri šúpaní.

  1. Umytie: Výhonky dôkladne, ale jemne umyte pod studenou tečúcou vodou.
  2. Odstránenie drevnatej časti: Spodná časť špargle býva tvrdá a vláknitá. Uchopte výhonok oboma rukami a ohnite ho – prirodzene sa zlomí v mieste, kde končí drevnatá časť. Alternatívne odrežte cca 2-4 cm zo spodnej časti nožom. (Tieto odrezky nemusíte vyhadzovať, môžete ich použiť na prípravu zeleninového vývaru).
  3. Šúpanie – POZOR, ROZDIEL!
    • BIELA ŠPARGĽA: Je nevyhnutné ju ošúpať! Použite škrabku na zemiaky alebo špeciálnu škrabku na špargľu. Výhonok položte naplocho na dosku alebo držte v ruke pod hlavičkou. Šúpte od cca 2-3 cm pod hlavičkou smerom nadol, po celom obvode. Odstráňte celú vonkajšiu vláknitú vrstvu. Hlavičku nešúpte. Dôkladné ošúpanie je kľúčom k tomu, aby biela špargľa nebola horká a vláknitá.
    • ZELENÁ ŠPARGĽA: Zvyčajne sa nešúpe. Jej šupka je jemná. Ošúpať stačí len spodnú tretinu výhonku, a to iba v prípade, ak sú výhonky veľmi hrubé alebo sa vám zdajú tuhé.

Očistenú špargľu môžete nechať vcelku (najmä na varenie/blanšírovanie) alebo nakrájať na menšie kúsky (na pečenie, restovanie, do cestovín…).

Ako špargľu dokonale pripraviť? 3 Rýchle metódy a recepty:

Tieto základné metódy sú rýchle a nechajú vyniknúť chuť špargle.

Metóda/Recept 1: Varenie / Blanšírovanie (Klasika najmä pre bielu špargľu)

Ideálny spôsob pre bielu špargľu, ktorá potrebuje trochu dlhší čas na zmäknutie. Zelenú varte kratšie.

  • Postup:
    1. Pripravte špargľu (umyte, odlomte konce, bielu dôkladne ošúpte). Môžete ju variť vcelku (previazanú do zväzku) alebo nakrájanú.
    2. Vo vyššom úzkom hrnci (alebo špeciálnom hrnci na špargľu) priveďte do varu dostatok vody. Osoľte ju a môžete pridať aj štipku cukru a kúsok masla (najmä pri bielej špargli na zjemnenie chuti).
    3. Vložte špargľu do vriacej vody (ideálne postavte zväzok tak, aby hlavičky trčali nad vodu a varili sa len v pare, sú najjemnejšie).
    4. Varte odkryté: Zelenú špargľu cca 3-5 minút, Bielu špargľu cca 8-15 minút (čas závisí od hrúbky!). Skúšajte priebežne vidličkou – má byť mäkká, ale stále pevná na skus (al dente). Nesmie sa rozvariť!
    5. Uvarenú špargľu ihneď vyberte dierovanou lyžicou a ideálne krátko schlaďte v ľadovej vode (zachová si farbu a chrumkavosť). Nechajte dobre odkvapkať.
  • Podávanie: Klasicky sa podáva preliata rozpusteným maslom a posypaná strúhankou opraženou na masle, alebo s holandskou omáčkou, strateným vajcom, kvalitnou šunkou či ako súčasť jarných šalátov.

Metóda/Recept 2: Pečenie / Grilovanie (Ideálne pre zelenú špargľu)

Rýchly spôsob, ktorý zvýrazní chuť špargle a dodá jej jemne karamelizovaný nádych.

  • Postup:
    1. Predhrejte rúru na 200-210°C alebo rozpáľte gril.
    2. Pripravte zelenú špargľu (umyte, odlomte konce).
    3. Na plechu vyloženom papierom na pečenie alebo v mise premiešajte špargľu s 1-2 PL olivového oleja, soľou, korením a prípadne cesnakovým práškom alebo sušenými bylinkami.
    4. Rozložte v jednej vrstve na plech.
    5. Pečte v rúre cca 10-15 minút alebo grilujte 5-10 minút (otáčajte), kým nie je mäkká na skus a miestami opečená.
  • Podávanie: Ihneď po upečení pokvapkajte citrónovou šťavou, posypte parmezánom, bylinkami alebo mandľovými lupienkami. Skvelá príloha alebo ľahké jedlo. (Podrobnejší recept nájdete v našom predchádzajúcom článku).

Metóda/Recept 3: Rýchle restovanie na panvici

Vynikajúci spôsob pre tenšiu zelenú špargľu alebo na kúsky nakrájanú bielu špargľu.

  • Postup:
    1. Pripravte špargľu (umyte, odlomte konce, bielu ošúpte) a nakrájajte ju na cca 3-4 cm kúsky (hlavičky môžete nechať vcelku).
    2. Na panvici rozpáľte trochu olivového oleja alebo masla. Môžete pridať plátky cesnaku alebo šalotky a krátko orestovať.
    3. Pridajte nakrájanú špargľu a za stáleho miešania alebo prehadzovania opekajte na stredne silnom ohni cca 4-7 minút (podľa hrúbky), kým nezíska jasnú farbu a nie je mäkká na skus, ale stále chrumkavá. Môžete podliať lyžicou vody alebo vývaru pre rýchlejšie zmäknutie.
    4. Na záver osoľte, okoreňte, môžete pokvapkať citrónovou šťavou a posypať bylinkami.
  • Podávanie: Takto pripravená špargľa je výborná ako príloha, do cestovín, rizota, šalátov alebo k praženici.

Ktorá špargľa je teda „lepšia“?

Neexistuje jednoznačná odpoveď. Obe sú vynikajúce, každá má svoje čaro a hodí sa na niečo iné:

  • Biela špargľa je cenená pre svoju jemnosť a delikátnosť. Vyžaduje si viac práce s čistením (šúpanie) a dlhšie varenie. Je kráľovnou klasických európskych receptov (napr. s holandskou omáčkou).
  • Zelená špargľa boduje jednoduchšou a rýchlejšou prípravou (väčšinou bez šúpania) a výraznejšou chuťou. Je všestrannejšia pre rýchle metódy ako pečenie, grilovanie či restovanie.

Výber závisí od vašej osobnej preferencie chuti a od receptu, ktorý sa chystáte pripraviť. Najlepšie je vyskúšať obe!

Záver: Užite si klenot jarnej kuchyne!

Či už dáte prednosť jemnej bielej alebo sviežej zelenej, špargľa je skutočným pokladom jarnej sezóny. Nebojte sa jej prípravy – s našimi tipmi a rýchlymi receptami to zvládnete hravo. Pamätajte najmä na dôkladné ošúpanie bielej špargle a neprevarenie ani jednej z nich, aby ste si zachovali tú správnu textúru a chuť. Dobrú chuť a krásnu špargľovú sezónu!

Ktorú špargľu máte radšej – bielu alebo zelenú? Aký je váš obľúbený spôsob jej prípravy? Podeľte sa s nami v komentároch!

 
Facebook
Email
WhatsApp
X

NAJČÍTANEJŠIE RADY A TIPY

cesnak do mrazničky

Patrí cesnak do mrazničky? Prekvapivý spôsob, ako predĺžiť čerstvosť a chuť

zdravý kapustový šalát

Zdravý kapustový šalát s mrkvou – So smotanovým dresingom na chudnutie, hotový za 5 minút!

planting, transplanting, cherry tomato, spring, season, nature, plant, garden, plant, plant, plant, plant, plant

Zábudlivým záhradkárom: 5 rastlín, ktoré prežijú aj bez vašej pozornosti celé mesiace

Špaldová káva

Špaldová káva: Prírodná náhrada tradičnej kávy s množstvom výhod

levanduľový olej

Mama nemohla nájsť spôsob, ako uspať svoju dcéru: Potom vyskúšala tento „zázračný“ olej a problém bol hneď vyriešený!

Google Správy: Daj nám ⭐