Ak uvidíte tohoto chrobáčika vo svojej záhrade, nezabíjajte ho! Je vzácny a veľmi užitočný

Drevár fialový

Nezabíjajte toho chrobáka vo vašej záhrade! Je to vzácny a užitočný drevár fialový. Tento krásny a veľký samotársky druh včely je dôležitým opeľovačom a indikátorom zdravého životného prostredia. Drevár fialový (Xylocopa violacea), je jedným z najväčších a najkrajších predstaviteľov čeľade včelovitých v Európe.

Spoznajte drevára fialového, fascinujúceho opeľovača s kovovo modrými krídlami. Dozviete sa o jeho životnom cykle, význame pre človeka a o tom, ako ho môžete pozorovať a chrániť vo vašej záhrade. S dĺžkou až 3 cm a výraznými kovovo modravými krídlami táto včela samotárka upúta pozornosť každého záhradkára či prírodného nadšenca.

Úloha v prírode

Drevár fialový je významným opelovačom, ktorý sa živí nektárom a peľovými zrnkami zbieranými z kvetov. Zvláštnosťou týchto včiel je, že si peľové zrnká ukladajú v trávicom trakte namiesto na zadných nohách ako iné druhy včiel. Drevár ma rád teplé a slnečné prostredie, a preto v Európe nájdeme ich najväčšiu populáciu v teplejších oblastiach.

Obrázok od Hans z Pixabay

Životný cyklus

Samica drevára fialového si buduje hniezda v dierach vydlabaných v mierne rozpadnutom dreve. Tieto hniezda sú zložené z viacerých komôrok, kde samica ukladá zásoby a nakladie vajíčka. Hniezda môžu byť pomerne dlhé a komplikované, čo dokazuje dômyselnosť týchto včiel. Larvy drevára sú potravou pre niektoré druhy vtákov, čím sa stávajú súčasťou širšieho ekosystému.

Význam pre človeka

Napriek tomu, že Xylocopa môžu spôsobovať určité škody na drevnatých rastlinách, nejedná sa o škodcov. Sú to dôležití opeľovači, ktorí prispievajú k udržaniu biodiverzity a zdravia rastlinných populácií. Drevár fialový je navyše považovaný za vzácneho a ochranyhodného.

Obrázok od Ago DSB z Pixabay

Pozorovanie a ochrana

V súčasnosti je možné stretnúť drevára čoraz častejšie, a to aj v mestských záhradách a parkoch, kde sa v teplejších mesiacoch živí na kvetoch. Je dôležité, aby ľudia pochopili, že drevár fialový je neškodný a jeho prítomnosť by mala byť vítaná ako súčasť prírodného bohatstva.

Drevár fialový – Video:

Drevár fialový je vzácny hmyz, ktorý si zaslúži našu ochranu. Vďaka jeho prítomnosti sa tešíme z bohatstva kvetov a zdravého životného prostredia. Pri pozorovaní v záhrade ho nechajme nerušene plniť jeho dôležitú úlohu.

Čítajte ďalej:

Koľko kalórií obsahuje jablko? Nutričné hodnoty tohto obľúbeného ovocia


redakcia fajront.sk, Obrázok od Joël z Pixabay

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

dopravná nehoda Žilina

Tragická dopravná nehoda v Žiline: Motorkár († 37) spadol pod kolesá protiidúceho auta

pozor

Meteorológovia varujú pred vysokými teplotami: V týchto okresoch vydali výstrahu až tretieho stupňa!

AKTUÁLNE

AKTUÁLNE! Na diaľnici D1 sa zrazil kamión s dvomi autami

nehoda Spišská Nová Ves

Tragická dopravná nehoda v Spišskonovoveskom okrese: Muž čelne vrazil do železničného pojazdu, zomrel na mieste!

pozor

POZOR! Slovensko počas piatka zasiahnu extrémne teploty a prudké lejaky, meteorológovia vydali výstrahy 2 stupňa!

Google Správy: Daj nám ⭐