Bylinky na balkóne pre začiatočníkov: Ako založiť mini bylinkovú záhradku v kvetináči (5 nenáročných druhov)

bylinky na balkóne

Snívate o čerstvej bazalke na cestoviny, voňavej mäte do limonády či pažítke na rannú praženicu, no nemáte k dispozícii záhradu? Nevadí! Aj ten najmenší balkón či okenný parapet sa môžu premeniť na vašu vlastnú, voňavú mini bylinkovú oázu. Pestovanie byliniek na balkóne je prekvapivo jednoduché, veľmi užitočné a zvládne ho aj úplný začiatočník. Kľúčom k úspechu je vybrať si správne, nenáročné bylinky a dodržať pár základných pravidiel starostlivosti v podmienkach kvetináča.

Práve jar je ideálnym obdobím na založenie vašej prvej bylinkovej záhradky na balkóne. V záhradníctvach nájdete širokú ponuku sadeníc a dni sú čoraz dlhšie a teplejšie. Tento článok vás prevedie základmi pestovania byliniek v kvetináči a predstaví vám 5 konkrétnych nenáročných druhov, s ktorými sa vám to určite podarí a ktoré vám budú robiť radosť počas celej sezóny.

Prečo si založiť bylinkovú záhradku na balkóne?

plants, balcony plants, plants on the balcony, plant, balcony, sunflower, palm tree, nature, zamioculcas, summer, relaxing, balcony, zamioculcas, zamioculcas, zamioculcas, zamioculcas, zamioculcas
Photo by Freja on Pixabay
  • Čerstvosť a chuť: Bylinky odtrhnuté tesne pred použitím majú neporovnateľne intenzívnejšiu chuť a vôňu ako tie sušené alebo kupované v obchode.
  • Pohodlie: Máte ich vždy po ruke, stačí len vybehnúť na balkón.
  • Úspora: Nemusíte kupovať drahé rezané bylinky v obchode, ktoré často rýchlo vädnú.
  • Dekoratívnosť: Mnohé bylinky sú aj pekné na pohľad a oživia váš balkón zelenou farbou a zaujímavými textúrami. Niektoré aj pekne kvitnú a lákajú včely.
  • Radosť z pestovania: Starostlivosť o rastliny je relaxačný koníček a radosť z vlastnej „úrody“ je na nezaplatenie.
  • Vôňa: Mnohé bylinky krásne voňajú a spríjemnia vám pobyt na balkóne.

Výber správneho miesta a základné potreby

  • Svetlo: Väčšina byliniek miluje slnko. Ideálne je miesto, kam svieti slnko aspoň 5-6 hodín denne (južný, juhozápadný, juhovýchodný balkón). Niektoré (mäta, medovka, petržlen) znesú aj polotieň (východný alebo aj svetlý severný balkón), ale na plnom slnku budú menej aromatické.
  • Nádoby: Vyberte si kvetináče alebo hrantíky s dostatočnou veľkosťou (priemer aspoň 15-20 cm, hĺbka aspoň 15 cm – pre petržlen radšej hlbší) a nevyhnutnými drenážnymi otvormi na dne! Bez odtoku prebytočnej vody by korene začali hniť. Materiál (plast, terakota, kov) si vyberte podľa svojho vkusu a možností.
  • Substrát: Použite kvalitný substrát pre bylinky alebo zeleninu v nádobách. Mal by byť priepustný, vzdušný a schopný zadržať vlhkosť. Môžete použiť aj univerzálny záhradnícky substrát zmiešaný s trochou kompostu a perlitu alebo piesku pre lepšiu drenáž (najmä pre stredomorské bylinky ako tymián). Nepoužívajte zeminu zo záhrady.
  • Sadenice vs. Semienka: Pre začiatočníkov je najjednoduchšie začať s kúpenými sadenicami zo záhradníctva. Máte istotu, že rastlinka je už vyrastená a rýchlejšie sa dočkáte úrody. Pestovanie zo semienok je lacnejšie a ponúka širší výber odrôd, ale vyžaduje viac času a trpezlivosti (niektoré bylinky klíčia pomaly).

5 Nenáročných byliniek pre začiatočníkov na balkón:

Tieto druhy sú odolné, prispôsobivé a pri základnej starostlivosti vám budú robiť radosť:

1. Mäta (rôzne druhy – napr. pieporná, klasnatá) (Mentha spicata/piperita)

mint, mentha, lip flower family, lamiaceae, wild herb, culinary herbs, leaves, hairy, fluffy, green, red border, dost, origanum, mentha aquatica, bach mint, nature, water mint, mentha, mentha, mentha aquatica, mentha aquatica, mentha aquatica, mentha aquatica, mentha aquatica, water mint
Photo by Hans on Pixabay
  • Prečo ju pestovať: Veľmi nenáročná, rýchlo rastie, má osviežujúcu vôňu a chuť. Skvelá do limonád, čajov, dezertov, k mäsu. Existuje mnoho druhov s rôznymi príchuťami (jahodová, čokoládová, pomarančová…).
  • !!! POZOR – VEĽMI INVAZÍVNA !!!: Mäta má extrémne agresívne koreňové výbežky, ktoré sa rýchlo šíria a dokážu „udusiť“ akékoľvek iné rastliny v spoločnej nádobe. PESTUJTE JU VŽDY V SAMOSTATNOM KVETINÁČI! Aj keď ju chcete mať v hrantíku s inými bylinkami, zasaďte ju do menšieho plastového kvetináča a ten potom vložte do hrantíka – zabránite tak šíreniu koreňov.
  • Starostlivosť: Má rada slnko aj polotieň. Potrebuje dostatok vlahy, nenechajte ju úplne vyschnúť. Pravidelným zastrihávaním podporíte hustejší rast. Na zimu vonku väčšinou vymrzne (ale korene v zemi prežijú), v nádobe ju môžete skúsiť prezimovať na chladnom mieste alebo na jar kúpiť novú.
  • Zber: Odstrihávajte celé vrcholky stoniek alebo jednotlivé lístky.

2. Pažítka (Allium schoenoprasum)

chives, allium schoenoprasum, blossom, bloom, pink, also grass leek, rushes, brislauch, grusenich, scallop, flowering plant, purple chives, nature, chives, chives, chives, chives, chives, allium schoenoprasum, allium schoenoprasum, allium schoenoprasum
Photo by TanteTati on Pixabay
  • Prečo ju pestovať: Absolútne nenáročná a odolná trvalka. Prežije aj zimu na balkóne. Má jemnú cibuľovú chuť, skvelá na chlieb s maslom, do nátierok, polievok, k vajíčkam. Rýchlo dorastá po zostrihnutí.
  • Starostlivosť: Má rada slnko, ale znesie aj polotieň. Potrebuje pravidelnú zálievku, udržujte substrát mierne vlhký. Občasné prihnojenie tekutým hnojivom počas sezóny jej prospeje. Ak začne kvitnúť (pekné fialové kvety sú tiež jedlé), môže to spomaliť rast listov – kvety môžete odstraňovať alebo nechať pre včely.
  • Zber: Strihajte listy nožnicami asi 2-3 cm nad povrchom substrátu. Nestrihajte príliš nízko. Pravidelný zber podporuje rast.

3. Petržlenová vňať (Petroselinum crispum)

parsley, leaves, plant, herb, garden parsley, petroselinum crispum, umbelliferae, greenery, garden, nature, closeup, parsley, parsley, parsley, parsley, parsley
Photo by Kathas_Fotos on Pixabay
  • Prečo ju pestovať: Nepostrádateľná v slovenskej kuchyni. Vňať je bohatá na vitamín C. Existuje kučeravá (ozdobnejšia) a hladkolistá (aromatickejšia) forma. Je to dvojročná rastlina (v druhom roku kvitne a potom odumiera).
  • Starostlivosť: Darí sa jej na slnku aj v polotieni. Potrebuje hlbší kvetináč (aspoň 20 cm), pretože tvorí kolovitý koreň. Vyžaduje pravidelnú zálievku, pôda by nemala úplne vyschnúť. Pre bohatú vňať môžete občas prihnojiť. Na zimu môžete skúsiť preniesť nádobu dnu na svetlé a chladné miesto, alebo ju nechať vonku (môže prežiť miernejšiu zimu).
  • Pestovanie zo semien: Klíči pomaly (aj 3 týždne), semená je dobré pred výsevom namočiť.
  • Zber: Odtrhávajte alebo odstrihávajte vždy vonkajšie listy aj so stopkou. Srdiečko rastliny nechajte neporušené.

4. Medovka lekárska (Melissa officinalis)

lemon balm, medical, melissa officinalis, nature, herbs, leaves, medicinal herbs, lemon balm, lemon balm, lemon balm, lemon balm, lemon balm, melissa officinalis
Photo by MAKY_OREL on Pixabay
  • Prečo ju pestovať: Má príjemnú citrónovú vôňu a chuť. Skvelá na prípravu upokojujúceho čaju, do limonád, sirupov, dezertov alebo k rybám. Je to trvalka.
  • Starostlivosť: Podobne ako mäta, je pomerne nenáročná, má rada slnko aj polotieň a dostatok vlahy. Má tendenciu sa rozrastať a ochotne sa sama vysemeňuje, preto je tiež dobré zvážiť pestovanie v samostatnej nádobe, aby neprerástla iné bylinky. Pravidelným rezom podporíte hustejší rast. Na zimu vonku zvyčajne nadzemná časť odumrie a na jar opäť vyraší od koreňov (v nádobe môže vymrznúť, ak nie je chránená).
  • Zber: Odstrihávajte celé stonky alebo jednotlivé lístky, najlepšie pred kvitnutím, kedy má najintenzívnejšiu arómu.

5. Tymián (Thymus vulgaris)

thyme, real thyme, culinary herbs, leaves, nature, stalk, plant, seasoning, herb, thymus vulgaris, thymus, lip flower family, lamiaceae, aromatic plant, medicinal plant, garden plant, garden herbs, garden spice plant, roman thyme, kuttelkraut, garden thyme, lip petals, thyme, thyme, thyme, thyme, thyme
Photo by Hans on Pixabay
  • Prečo ho pestovať: Stredomorská bylinka s výraznou arómou, skvelá na dochutenie mäsa, rýb, zemiakov, zeleniny, do polievok a omáčok. Je to nízky, stálozelený poloker.
  • Starostlivosť: Miluje slnko a teplo! Potrebuje veľa slnka (ideálne južný balkón). Kľúčová je dobre priepustná pôda – neznáša premokrenie. Do substrátu môžete primiešať piesok alebo perlit. Polievajte striedmo, až keď substrát preschne. Je pomerne odolný voči suchu. Pravidelným miernym zastrihávaním (najmä po odkvitnutí) podporíte kompaktnejší rast.
  • Prezimovanie: Je mrazuvzdorný, ale v nádobe je citlivejší na premrznutie koreňov. Na zimu ho môžete obaliť jutovinou alebo zapustiť kvetináč do zeme v záhrade, prípadne preniesť na chladné, svetlé miesto bez mrazu.
  • Zber: Odstrihávajte celé vetvičky alebo len lístky. Najaromatickejší je pred kvitnutím.

Základná starostlivosť o bylinky na balkóne:

  • Zálievka: Väčšina byliniek potrebuje pravidelnú zálievku, najmä v nádobách, ktoré rýchlo vysychajú. Vždy kontrolujte vlhkosť substrátu prstom. Polievajte radšej ráno alebo večer, priamo ku koreňom. Zabezpečte odtok prebytočnej vody.
  • Svetlo: Pozorujte, ako svieti slnko na váš balkón a umiestnite bylinky podľa ich nárokov.
  • Hnojenie: Bylinky vo všeobecnosti nepotrebujú veľa hnojiva. Nadbytok živín môže znížiť ich arómu. Zvyčajne postačí kvalitný substrát a prípadne 1-2 dávky tekutého organického hnojiva počas hlavnej vegetačnej sezóny (jar/leto). Riaďte sa potrebami konkrétnej bylinky.
  • Zber: Pravidelný zber podporuje rast a udržuje bylinky kompaktné. Neodstrihnite nikdy viac ako tretinu rastliny naraz.
  • Zimná starostlivosť: Odolné trvalky (pažítka, tymián, medovka) môžu prežiť zimu vonku v nádobe (s ochranou proti premrznutiu koreňov). Citlivejšie (petržlen, mäta v nádobe) alebo jednoročné/dvojročné treba buď preniesť dnu, alebo na jar vysadiť nové.

Záver: Vaša voňavá lekáreň a špajza na dosah ruky

Založiť si mini bylinkovú záhradku na balkóne je naozaj jednoduché a prináša mnoho výhod. Čerstvé, voňavé lístky mäty, pažítky, petržlenu, medovky či tymiánu budete mať vždy po ruke na dochutenie jedál, prípravu čajov alebo len tak pre radosť z ich vône a zeleně. Začnite s týmito piatimi nenáročnými druhmi a uvidíte, že pestovanie byliniek na balkóne vás chytí za srdce!

Aké bylinky pestujete na balkóne vy? Máte nejaké tipy pre začiatočníkov alebo obľúbené nenáročné druhy? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch!

 
Facebook
Email
WhatsApp
X

NAJČÍTANEJŠIE RADY A TIPY

záhradkárčenie v marci

Čo zasadiť v marci? Praktický sprievodca jarnou záhradou

domáce čistiace prostriedky

Domáce čistiace prostriedky, ktoré fungujú lepšie než chemikálie z drogérie

kurkuma med

Kurkuma a med: Dve silné prírodné antibiotiká s neuveriteľnými zdravotnými benefitmi

toxický šéf

Ako sa vyrovnať s toxickým šéfom: Varovné znaky a riešenia

Tradičný hrnčekový koláč

Tradičný hrnčekový koláč z roku 1894 – Jednoduchý, rýchly a výnimočne chutný

Google Správy: Daj nám ⭐