Levanduľa na balkóne: Vytvorte si vlastnú provensálsku oázu

levanduľa na balkóne

Levanduľa, s jej omamnou vôňou a upokojujúcimi fialovými kvetmi, je synonymom pre slnečné letné dni v Provensálsku.

Ale prečo si túto atmosféru nevytvoriť aj doma, priamo na vašom balkóne? Pestovanie levandule v kvetináčoch je jednoduchšie, než si myslíte, a prinesie vám nielen estetický zážitok, ale aj praktické využitie v podobe sušených kvetov do voňavých vrecúšok či na dochutenie jedál.

Výber správneho druhu levandule

Prvým krokom k úspešnému pestovaniu levandule na balkóne je výber vhodného druhu. Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia) je najbežnejším druhom a je známa svojou intenzívnou vôňou a liečivými účinkami. Ak však hľadáte niečo exotickejšie, môžete vyskúšať levanduľu francúzsku (Lavandula stoechas), ktorá sa vyznačuje výraznými kvetmi s dlhými listeňmi.

Obrázok od Jill Wellington z Pixabay

Príprava kvetináča a substrátu

Levanduľa miluje slnko a dobre priepustnú pôdu. Vyberte si preto dostatočne veľký kvetináč s drenážnymi otvormi a naplňte ho kvalitným substrátom pre bylinky. Na dno kvetináča môžete pridať vrstvu keramzitu, ktorá zabezpečí odvod prebytočnej vody a zabráni hnitiu koreňov.

Výsadba a starostlivosť

Pred výsadbou levandule ju dôkladne zalejte a nechajte vodu vsiaknuť. Potom rastlinu opatrne vyberte z pôvodného obalu a presaďte ju do pripraveného kvetináča. Dbajte na to, aby koreňový bal nebol príliš hlboko zasadený.

Levanduľa potrebuje pravidelné zalievanie, ale pozor na prelievanie! Pôda by mala byť medzi zálievkami mierne vyschnutá. Počas horúcich letných dní môžete levanduľu zalievať aj dvakrát denne.

Strihanie a tvarovanie

Aby levanduľa bohato kvitla a udržala si kompaktný tvar, je potrebné ju pravidelne strihať. Prvý rez môžete urobiť po odkvitnutí, čím podporíte rast nových výhonkov. Druhý rez sa odporúča na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia.

Obrázok od Hans z Pixabay

Zber a využitie levandule

Levanduľu môžete zbierať počas celého leta, najlepšie v čase, keď sú kvety plne rozvinuté. Kvety môžete sušiť a použiť na výrobu voňavých vrecúšok, dochucovanie jedál alebo prípravu upokojujúceho čaju.

Tipy pre pestovanie levandule na balkóne

  • Umiestnenie: Levanduľa miluje slnečné stanovište, preto ju umiestnite na balkón, kde bude mať aspoň 6 hodín priameho slnečného svetla denne.
  • Hnojenie: Počas vegetačného obdobia môžete levanduľu prihnojovať hnojivom pre bylinky.
  • Ochrana pred škodcami: Levanduľa je pomerne odolná voči škodcom, ale občas ju môžu napadnúť vošky. V takom prípade môžete použiť prírodné insekticídy.

Pestovanie levandule na balkóne je skvelý spôsob, ako si priniesť kúsok Provensálska do svojho domova. S trochou starostlivosti a pozornosti si môžete vychutnať krásu a vôňu tejto úžasnej rastliny počas celého leta.

Čítajte ďalej:

Ekologická ochrana záhrady: Zbavte sa vošiek bez chémie


redakcia fajront.sk, Obrázok od Matthias Böckel z Pixabay

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

Dorota Bojková

MIMORIADNE pátranie po len 8-ročnej Dorotke! Nevideli ste ju?

Domáce triky proti poteniu

Domáce triky proti poteniu: 5 prírodných riešení pre sviežosť a sebavedomie

zdravotné účinky chrenových listov

Zdravotné účinky chrenových listov: Prírodný liek s mnohými benefitmi

kyselina močová potraviny

Potraviny, ktoré redukujú kyselinu močovú: Stop bolestiam kĺbov

AKTUÁLNE

Vážna nehoda v Turni nad Bodvou: Po zrážke kamióna s autobusom hlásia sedem zranených!

Google Správy: Daj nám ⭐