Javor: Nielen krásny, ale aj praktický živý plot pre vašu záhradu

živý plot z javora

Javor nie je len stromom, ktorý na jeseň očarí svojou farebnou paletou. Je to aj všestranná drevina, ktorá sa výborne hodí na vytvorenie živého plota. Či už túžite po súkromí, ochrane pred vetrom alebo len po estetickom doplnku vašej záhrady, javor môže byť tou správnou voľbou.

Prečo práve javor?

Javor je odolný strom, ktorý zvládne aj naše drsné zimy a rôzne typy pôd. Nevadí mu znečistené ovzdušie, priame slnko ani tieň. Vďaka týmto vlastnostiam je ideálny pre vytvorenie živého plota, ktorý vám poskytne súkromie a ochranu pred nepriaznivými vplyvmi prostredia.

Jednou z najväčších výhod javora je jeho rýchly rast. Už za štyri roky môžete mať hustý živý plot, ktorý sa na jeseň sfarbí do žlta a dodá vašej záhrade idylickú atmosféru. Javor poľný, ktorý je u nás bežný, navyše výborne znáša rez, takže si ho môžete ľahko tvarovať podľa svojich predstáv.

Obrázok od Shirley Hirst z Pixabay

Javor nielen na vidieku, ale aj v meste

Javorový živý plot sa hodí nielen na vidiek, ale aj do mesta. Vďaka svojej odolnosti voči znečistenému ovzdušiu dokáže zachytiť prach a exhaláty, čím prispieva k čistejšiemu prostrediu. Každý rok sa tento prirodzený filter obnoví opadaním starých a narastením nových listov.

Ako na výsadbu a starostlivosť?

Javoru sa najlepšie darí v hlinitej pôde, ale zvládne aj iné typy pôd s výnimkou piesočnatej. Ak je vaša pôda menej úrodná, môžete vykopať rigol, ktorý naplníte záhradným substrátom zmiešaným so zeminou a kompostom.

Sadenice javora sú cenovo dostupné a rýchlo rastú, takže nepotrebujete veľké množstvo. Na živý plot vysoký do dvoch metrov stačia dve až tri sadenice na meter štvorcový. Pri vyššom plote môžete vysadiť tri až štyri sadenice na meter. Javor môžete rezať kedykoľvek počas sezóny, okrem jari, kedy by ste ho mohli zbytočne oslabiť.

Obrázok od Jenifer Kramer z Pixabay

Starostlivosť pre ešte krajší živý plot

Hoci javor nevyžaduje veľa starostlivosti, pravidelným rezom a prihnojovaním môžete podporiť jeho rast a hustotu. Na začiatku roka mu doprajte dusíkaté hnojivo bez vápnika a počas sezóny ho kontrolujte, či ho nenapadli vošky. V lete vykonajte tvarovací rez a v prípade sucha ho nezabudnite zalievať.

Vhodné druhy a odrody

Okrem javora poľného sú na živý plot vhodné aj javor amurský, dlaňovitolistý, tatársky a javor ginnala. Zaujímavou voľbou je aj odroda ‚Carnival‘ s bielo-melírovanými listami, ktorá však vyžaduje tienisté stanovište.

Obrázok od gregovish z Pixabay

Javorový živý plot je nielen krásny, ale aj praktický doplnok vašej záhrady. S minimálnou starostlivosťou vám poskytne súkromie, ochranu a potešenie z jeho krásy po celý rok.

Čítajte ďalej:

Hortenzie: Kráľovné vašej záhrady – sprievodca dokonalou starostlivosťou


redakcia fajront.sk, Obrázok od Wolfgang Weiser z Pixabay

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

speváčka DOMI

Speváčka DOMI predstavuje prvý videoklip k piesni „Idem ďalej“

hmyz v domácnosti

Prečo sa hmyzu páči u vás doma? 8 hlavných dôvodov

údržba práčky

Prečo by ste nemali nechávať dvere práčky zatvorené? 3 dôvody, prečo je to dôležité pre zdravie vašej práčky a vašu domácnosť

cesnak do mrazničky

Patrí cesnak do mrazničky? Prekvapivý spôsob, ako predĺžiť čerstvosť a chuť

levanduľový olej

Mama nemohla nájsť spôsob, ako uspať svoju dcéru: Potom vyskúšala tento „zázračný“ olej a problém bol hneď vyriešený!

Google Správy: Daj nám ⭐