Sirup z obyčajných šípok, ktorý je bombou vitamínu C. Recept našich starých mám.

Domáci šípkový sirup
Facebook
Email
WhatsApp
X

Keď jeseň zafarbí prírodu do zlatista a prvé mrazíky „poštípu“ červené šípky, nastáva ten správny čas na ich zber. Tieto malé, nenápadné plody sú doslova nabité vitamínom C a ďalšími prospešnými látkami. Ak hľadáte spôsob, ako si ich silu uchovať na zimné mesiace a podporiť svoju imunitu prírodnou cestou, domáci šípkový sirup podľa receptu našich starých mám je tou najlepšou voľbou. Jeho príprava síce vyžaduje trochu trpezlivosti, no výsledná chuť a zdravotné benefity za to určite stoja.

Tento tradičný sirup je nielen vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ale aj skvele chutí. Môžete ho pridávať do čaju, riediť vodou ako osviežujúci nápoj, alebo ním dochutiť dezerty. Príprava si vyžaduje starostlivosť, najmä pri odstraňovaní dráždivých chĺpkov, ale výsledok v podobe domácej „vitamínovej bomby“ vás určite poteší.

Potrebujeme:

  • 1 kg zrelých šípok (nazbieraných ideálne po prvých mrazoch, sú sladšie a mäkšie)
  • 1,5 – 2 litre vody (podľa toho, ako hustý sirup chcete)
  • 1 – 1,5 kg kryštálového cukru (na 1 liter získanej šťavy/výluhu)
  • Šťava z 1-2 citrónov alebo 15-20 g kyseliny citrónovej (na 1 liter šťavy/výluhu – pre chuť a konzerváciu)
  • Veľký hrniec (nerezový alebo smaltovaný)
  • Pučidlo na zemiaky alebo mixér (tyčový alebo stolný)
  • Husté plátno, niekoľko vrstiev gázy alebo veľmi jemné sitko (na dôkladné precedenie)
  • Čisté sklenené fľaše s kvalitnými uzávermi (viečkami)

Ako na to: Príprava tradičného šípkového sirupu

Dôležité pri zbere a príprave šípok: Šípky zbierajte na čistých miestach, ďaleko od ciest. Doma ich dôkladne preberte, odstráňte stopky a zvyšky okvetia (tzv. „bubáky“). Umývanie šípok pred prvým varením nie je nevyhnutne potrebné, ak sú čisté, ale ak ich umývate, tak len krátko. Kľúčové je dôkladné odstránenie dráždivých chĺpkov z vnútra šípok počas cedenia!

Fáza 1: Príprava šípok a prvý výluh

  1. Očistenie šípok: Prebraté šípky zbavte stopiek a „bubákov“.
  2. Prvé varenie: Očistené šípky vložte do hrnca, zalejte približne 1 litrom vody (tak, aby boli ponorené) a priveďte k varu. Na miernom ohni varte asi 10-15 minút, kým šípky zmäknú.
  3. Rozmačkanie: Zmäknuté šípky odstavte z ohňa a rozmačkajte pučidlom na zemiaky priamo v hrnci. Ak chcete, môžete použiť aj tyčový mixér, ale len krátko a opatrne, aby ste príliš nerozdrvili tvrdé semienka (kôstky).
  4. Prvé cedenie: Zmes nechajte trochu vychladnúť a potom ju preceďte cez hustejšie sitko alebo jednu vrstvu plátna, aby ste oddelili hrubú drť od prvého výluhu. Výluh si odložte bokom.
Multivitamínová bomba z ovocia a zeleniny

Multivitamínová bomba z jabĺk, hrušiek, mrkvy a tekvice: Recept na poctivý domáci džús

Fáza 2: Druhý výluh a finálne cedenie (kľúčové pre odstránenie chĺpkov)

  1. Druhé varenie drte: Šípkovú drť, ktorá zostala po prvom cedení, vráťte späť do hrnca. Zalejte ju zvyšnou vodou (cca 0,5 – 1 liter) a opäť krátko povarte (asi 10 minút).
  2. Druhé cedenie: Túto druhú zmes opäť preceďte cez sitko alebo plátno a výluh prilejte k prvému výluhu.
  3. Finálne dôkladné cedenie (veľmi dôležité!): Teraz oba spojené výluhy spolu preceďte ešte raz, tentoraz cez veľmi jemné plátno (ideálne plienka alebo niekoľko vrstiev hustej gázy). Tento krok je kľúčový na odstránenie všetkých drobných dráždivých chĺpkov, ktoré sú vo vnútri šípok a mohli by spôsobovať nepríjemné škriabanie v krku. Buďte trpezliví, cedenie môže chvíľu trvať.
  4. Meranie šťavy: Získanú čistú šťavu odmerajte, aby ste vedeli, koľko cukru a kyseliny citrónovej budete potrebovať.

Fáza 3: Varenie sirupu a konzervácia

  1. Pridanie cukru a kyseliny/citrónovej šťavy: Odmeranú čistú šípkovú šťavu nalejte do čistého hrnca. Pridajte príslušné množstvo cukru a kyselinu citrónovú alebo čerstvo vytlačenú citrónovú šťavu.
  2. Rozpúšťanie cukru: Na miernom ohni za stáleho miešania pomaly zahrievajte, kým sa cukor úplne nerozpustí. Sirup nevarte dlho a prudko, aby ste zachovali čo najviac vitamínu C. Stačí, ak ho po rozpustení cukru necháte len veľmi krátko prejsť varom (max. 1-2 minúty), alebo ho len zahrejete na teplotu okolo 80°C. Prípadnú penu zbierajte.
  3. Sterilizácia fliaš: Kým sa sirup pripravuje, dôkladne vysterilizujte sklenené fľaše a viečka (vyvarením alebo v rúre).
  4. Horúce plnenie: Ešte horúci sirup opatrne nalievajte do pripravených horúcich, sterilizovaných fliaš, takmer po okraj.
  5. Okamžité uzavretie a „suchá sterilizácia“: Fľaše ihneď pevne uzavrite sterilizovanými viečkami. Opatrne ich otočte hore dnom na 5-10 minút, potom otočte späť.
  6. Pomalé chladnutie: Fľaše zabalte do deky alebo hrubého uteráka a nechajte pomaly úplne vychladnúť.

Fajrontové rady

  1. Čas zberu: Ideálny čas na zber šípok je po prvých mrazoch – sú vtedy sladšie a mäkšie, čo uľahčuje spracovanie a uvoľňovanie šťavy.
  2. Pozor na chĺpky: Naozaj venujte maximálnu pozornosť dôkladnému precedeniu šťavy, aby ste sa zbavili všetkých dráždivých chĺpkov. Je to najdôležitejší krok pre kvalitu sirupu.
  3. Zachovanie vitamínu C: Vitamín C je citlivý na vysoké teploty a dlhé varenie. Preto sa snažte sirup variť čo najkratšie po rozpustení cukru. Pridanie citrónovej šťavy alebo kyseliny citrónovej tiež pomáha stabilizovať vitamín C.
  4. Skladovanie: Správne pripravený a uzavretý šípkový sirup skladujte na tmavom a chladnom mieste. Vydrží vám tak celú zimu. Po otvorení uchovávajte v chladničke a spotrebujte do niekoľkých týždňov.

Domáci šípkový sirup je skutočným pokladom z prírody. Jeho príprava je síce trochu pracnejšia, ale výsledok v podobe lahodného a zdravého nápoja plného vitamínu C stojí za každú minútu. Užite si silu šípok počas celej zimy!

Páčil sa vám článok?

Ohodnoťte ho kliknutím na hviezdičky.

Hodnotenie: 1 / 5 · 1 hlas(ov)

Páčil sa vám článok?

Ohodnoťte ho kliknutím na hviezdičky.

Hodnotenie: 1 / 5 · 1 hlas(ov)

 

NAJČÍTANEJŠIE RADY A TIPY

Skorocel

Vždy keď ma trápia bolesti kolien, idem do záhrady pre túto rastlinu. Prináša okamžitú úľavu

Domáci levanduľový sirup

Levanduľový sirup, ktorý upokojí nervy a chutí ako leto. Recept jednoduchší, než si myslíte.

bananas, fruits, ripe, fresh, organic, produce, tropical fruits, yellow bananas, ripe banans, potassium, banana peel, yellow, healthy, nutrition, plantain, vitamins, diet, peel, skin, bananas, bananas, bananas, bananas, bananas, banana peel

Kto to vedel? Banánové šupky sú tajným zázrakom pre kvitnutie ruží – presný návod krok za krokom

Domáce vianočné laskonky

Domáce vianočné laskonky: Rýchly a jednoduchý recept, ktorý je lepší než z cukrárne!

Pestovanie lobeliek

Lobelky pre modré kaskády: Tipy na predpestovanie zo semienok pre bohaté kvitnutie v hrantíkoch