Uhorky, obľúbená letná pochúťka, si vyžadujú našu pozornosť, aby sme sa mohli tešiť z bohatej úrody. Či už ich pestujete na záhrade, v skleníku alebo fóliovníku, je dôležité poznať najčastejšie choroby a škodcov, ktoré ich ohrozujú, a vedieť, ako proti nim bojovať.
V tomto článku sa pozrieme na klasické aj ekologické metódy ochrany, aby ste si mohli vybrať tú najlepšiu pre vaše uhorky.
Najčastejšie choroby uhoriek
Pleseň uhorková (Pseudoperonospora cubensis)
Táto zákerná choroba sa prejavuje žltkastými škvrnami na listoch, ktoré postupne hnednú a odumierajú. Na spodnej strane listov sa objavuje sivý povlak. Pleseň uhorková sa šíri rýchlo, najmä vo vlhkom prostredí, a môže zničiť celú úrodu.
Možnosti ochrany:
- Biologická ochrana: Prípravok Polyversum na morenie osiva a zálievku, Alginure na postrek listov a Prev-B2 na zvýšenie odolnosti rastlín.
- Klasická ochrana: Preventívne postreky meďnatými prípravkami (Champion 50 VG, Kuprikol 50) alebo systémovými fungicídmi (Previcur Energy, Infinito SC).
Múčnatka uhorková (Sphaerotheca fuliginea a Erysiphe cichoracearum)
Ďalšia častá choroba, ktorá sa prejavuje bielym múčnatým povlakom na listoch, stonkách a plodoch. Napadnuté časti rastliny žltnú, usychajú a odumierajú. Múčnatka sa šíri najmä pri nízkej vlhkosti vzduchu a vyšších teplotách.
Možnosti ochrany:
- Biologická ochrana: Podobné prípravky ako pri plesni uhorkovej.
- Klasická ochrana: Postreky prípravkami na báze síry (Kumulus WG, Thiovit Jet).
Bakteriálna škvrnitosť uhoriek (Pseudomonas syringae)
Táto choroba spôsobuje hranaté škvrny na listoch, ktoré sa postupne menia na diery. Na spodnej strane listov sa objavujú kvapky bakteriálneho slizu. Bakteriálna škvrnitosť deformuje aj plody.
Možnosti ochrany:
- Dôsledná hygiena porastov a meďnaté postreky.
Najčastejší škodcovia uhoriek
Roztočec chmeľový (Tetranychus urticae)
Tento drobný pavúčik cicia šťavy z listov, čo spôsobuje žltnutie a usychanie. Roztočce sa rýchlo množia, najmä v teplom a suchom prostredí.
Možnosti ochrany:
- Biologická ochrana: Zvýšenie vlhkosti vzduchu, vyrovnaná výživa rastlín, dravé roztoče (Phytoseiulus persimilis, Amblyseius californicus), parazitická osička Feltiella acarisuga.
- Klasická ochrana: Postrek prípravkom Neemazal-T/S.
Molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum)
Tento biely lietajúci hmyz kladie vajíčka na spodnú stranu listov. Larvy cicajú šťavy z rastlín, čo spôsobuje ich oslabenie. Molice vylučujú medovicu, ktorá podporuje rast plesní.
Možnosti ochrany:
- Biologická ochrana: Žlté lepové doštičky, dravé osičky (Encarsia formosa), dravé bzdochy (Macrolophus caliginosus).
- Klasická ochrana: Postreky insekticídmi.
Prevencia je kľúčová
Najlepšou ochranou pred chorobami a škodcami je prevencia. Dodržiavajte tieto zásady:
- Vyberajte odolné odrody uhoriek.
- Striedajte plodiny na záhonoch.
- Udržujte porasty čisté a odstraňujte napadnuté časti rastlín.
- Zaistite dostatočnú vzdialenosť medzi rastlinami pre dobré vetranie.
- Pravidelne kontrolujte rastliny a včas zasahujte proti chorobám a škodcom.
Kombinácia preventívnych opatrení a včasného použitia ekologických aj klasických metód ochrany je kľúčová pre zabezpečenie zdravej a bohatej úrody uhoriek. Pravidelný monitoring a dôsledná starostlivosť vám pomôžu vyhnúť sa stratám spôsobeným chorobami a škodcami.
Vyskúšajte aj naše recepty z uhoriek:
Čítajte ďalej:
Hortenzie: Kráľovné vašej záhrady – sprievodca dokonalou starostlivosťou
redakcia fajront.sk, Obrázok od Krzysztof Jaracz z Pixabay