Ruže, kráľovné kvetín, sú ozdobou každej záhrady. Ich krása a vôňa však môžu byť ohrozené rôznymi chorobami. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie choroby ruží, ktoré sa vyskytujú v našich podmienkach, a ako im predchádzať alebo ich liečiť.
Čierna škvrnitosť: zákerný nepriateľ listov
Čierna škvrnitosť, spôsobená hubou Marssonina rosae, je jednou z najrozšírenejších chorôb ruží. Prejavuje sa čiernymi škvrnami na listoch, ktoré postupne žltnú a opadávajú. Huba prezimuje v opadanom lístí, preto je dôležité ho na jeseň dôkladne odstrániť. Ochrana spočíva v preventívnych postrekoch fungicídmi, ktoré sa aplikujú od konca mája.
Múčnatka: biely povlak na listoch a výhonkoch
Múčnatka, spôsobená hubou Sphaerotheca pannosa var. Rosae, sa prejavuje bielym múčnatým povlakom na listoch, výhonkoch a púčikoch. Huba prezimuje v púčikoch, preto je dôležité ich na jar skontrolovať a prípadne odstrániť napadnuté časti. Ochrana spočíva v preventívnych postrekoch fungicídmi, ktoré sa opakujú každých 7 až 10 dní.
Hrdza ružová: oranžové škvrny na spodnej strane listov
Hrdza ružová, spôsobená hubou Phragmidium mucronatum, sa prejavuje oranžovými škvrnami na spodnej strane listov. Huba sa šíri vetrom a dažďom. Výskyt hrdze závisí od počasia a pestovateľských podmienok. Ochrana spočíva v preventívnych postrekoch fungicídmi, ktoré sa aplikujú po jarnom reze a opakujú sa po 14 dňoch.
Piliarky: nenápadní škodcovia stoniek a listov
Piliarky sú drobné blanokrídlovce, ktorých larvy poškodzujú stonky a listy ruží. Najnebezpečnejšia je piliarka dreňová, ktorej larva vyžiera dreň vo výhonkoch. Ochrana spočíva v odstraňovaní napadnutých výhonkov a v postrekoch insekticídmi, ktoré sa aplikujú začiatkom mája a opakujú sa po dvoch týždňoch.
Vošky: nevítaní hostia na mladých výhonkoch
Vošky sú drobný hmyz, ktorý cicia rastlinné šťavy z mladých výhonkov a pukov ruží. Spôsobujú deformáciu listov a zastavujú rast rastliny. Ochrana spočíva v postrekoch insekticídmi alebo v použití biologických prípravkov, ktoré obsahujú prirodzených nepriateľov vošiek.
Prevencia je základ
Najlepšou ochranou ruží pred chorobami a škodcami je prevencia. Dôležité je vyberať odolné odrody, pestovať ruže na slnečnom a vzdušnom stanovišti, pravidelne ich zalievať a prihnojovať. Dôležité je tiež odstraňovať opadané lístie a odkvitnuté kvety, ktoré môžu byť zdrojom infekcie.
Choroby a škodcovia môžu výrazne ovplyvniť zdravie a krásu vašich ruží. Včasná diagnostika a správna ochrana sú kľúčové pre ich úspešné pestovanie. Nepodceňujte prevenciu a v prípade potreby použite vhodné prípravky na ochranu rastlín. Vaše ruže sa vám odvďačia bohatým kvitnutím a zdravým rastom.
Čítajte ďalej:
Bylinky na dosah ruky: Jednoduchý návod na založenie bylinkového záhona
redakcia fajront.sk, Obrázok od Jill Wellington z Pixabay