Lipový kvet už začína! Najlepší recept na sirup proti kašľu a na pokojný spánok, ktorý pili naše babičky.

Domáci lipový sirup
Facebook
Email
WhatsApp
X

Cítite tú omamnú, sladkú vôňu vo vzduchu? To znamená jediné – sezóna lipových kvetov je tu! Tento voňavý poklad, ktorý nám príroda štedro ponúka na prelome mája a júna, nie je len pastvou pre zmysly, ale aj osvedčeným liekom našich babičiek. Domáci sirup z lipových kvetov je skutočným elixírom, ktorý pomáha pri kašli, prechladnutí, horúčke a zároveň upokojuje nervy a prispieva k pokojnému spánku. Ak si chcete pripraviť naozaj kvalitný a účinný lipový sirup podľa tradičnej receptúry, ste na správnom mieste!

Príprava tohto sirupu je jednoduchá a výsledok vás poteší nielen svojou lahodnou chuťou, ale aj liečivými účinkami. Lipový kvet obsahuje flavonoidy, slizy, éterické oleje a ďalšie cenné látky, ktoré pôsobia potopudne, protizápalovo a uľahčujú vykašliavanie.

Potrebujeme:

  • Veľké množstvo čerstvých lipových kvetov (cca 40-50 veľkých, plne rozkvitnutých súkvetí, bez prílistkov)
  • 2 litre vody (ideálne prevarenej a vychladnutej alebo filtrovanej)
  • 2 kg kryštálového cukru
  • 80-100 g kyseliny citrónovej (alebo šťava z cca 4-5 veľkých bio citrónov)
  • (Voliteľné) 1-2 chemicky neošetrené citróny, nakrájané na kolieska (na lúhovanie)
  • Veľký hrniec (nerezový alebo smaltovaný, minimálne 5-litrový)
  • Čisté sklenené fľaše s kvalitnými uzávermi (viečkami)
  • Jemné plátno alebo niekoľko vrstiev gázy na cedenie

Ako na to: Príprava tradičného lipového sirupu

Dôležité pri zbere: Lipové kvety zbierajte za suchého, slnečného počasia, ideálne dopoludnia, keď sú najviac aromatické a plné nektáru. Vyberajte si stromy ďaleko od ciest a znečisteného prostredia. Zbierajte len plne rozkvitnuté kvety bez známok poškodenia a bez zelených prílistkov (malé lístky pri súkvetí), ktoré by mohli dodať horkosť.

Fáza 1: Príprava kvetov a lúhovanie

  1. Kontrola a čistenie kvetov: Zozbierané lipové kvety dôkladne prezrite a odstráňte prípadný hmyz alebo nečistoty. Kvety neumývajte pod tečúcou vodou, aby ste nezmyli cenný peľ a arómu. Stačí ich jemne oklepať. Odstráňte aj hrubšie zelené stonky, ak sú prítomné.
  2. Príprava nálevu: Do veľkého čistého hrnca vložte pripravené lipové kvety. Ak používate citróny na lúhovanie, pridajte ich teraz, nakrájané na kolieska. Zalejte kvety 2 litrami vody.
  3. Lúhovanie: Hrniec prikryte čistou utierkou alebo pokrievkou a nechajte kvety lúhovať na chladnom a tmavom mieste (napr. v špajzi) po dobu minimálne 24 hodín, ideálne však 48 hodín. Počas tejto doby sa uvoľnia všetky cenné látky a aróma.
  4. Cedenie nálevu: Po vylúhovaní nálev opatrne sceďte cez jemné plátno alebo niekoľko vrstiev gázy do iného čistého hrnca. Kvety (a citróny, ak ste ich použili) v plátne dôkladne vyžmýkajte, aby ste získali čo najviac tekutiny.

Fáza 2: Varenie sirupu a konzervácia

  1. Pridanie cukru a kyseliny: K scedenému lipovému nálevu pridajte 2 kg kryštálového cukru a kyselinu citrónovú (ak nepoužívate čerstvú citrónovú šťavu, ktorú by ste pridali až na záver pred plnením).
  2. Rozpúšťanie cukru: Hrniec postavte na sporák a na miernom ohni za stáleho miešania pomaly zahrievajte, kým sa všetok cukor úplne nerozpustí. Je dôležité, aby sa cukor rozpustil skôr, než zmes začne vrieť.
  3. Krátke prevarenie: Keď je cukor rozpustený, sirup pomaly priveďte k varu. Nechajte ho vrieť len veľmi krátko, maximálne 5-10 minút, aby sa zachovalo čo najviac účinných látok a sirup príliš nezhustol alebo nezhnedol. Počas zahrievania a krátkeho varu zbierajte penu, ktorá sa tvorí na povrchu.
  4. Sterilizácia fliaš a horúce plnenie: Kým sa sirup varí, dôkladne vysterilizujte sklenené fľaše a viečka (vyvarením vo vode aspoň 10 minút, alebo v rúre na 100-120°C cca 15-20 minút).
  5. Horúce plnenie: Ešte horúci sirup (tesne po odstavení z ohňa) opatrne nalievajte do pripravených horúcich, sterilizovaných fliaš. Plňte ich takmer po okraj.
  6. Okamžité uzavretie a „suchá sterilizácia“: Fľaše ihneď pevne uzavrite sterilizovanými viečkami. Opatrne ich otočte hore dnom a nechajte takto stáť asi 5-10 minút.
  7. Pomalé chladnutie: Fľaše otočte späť, prikryte dekou alebo hrubým uterákom a nechajte ich pomaly úplne vychladnúť (ideálne do druhého dňa).

Fajrontové rady

  1. Pre pokojný spánok: Lyžička lipového sirupu v teplom mlieku alebo bylinkovom čaji pred spaním môže pomôcť upokojiť a navodiť spánok.
  2. Proti kašľu a horúčke: Pri prechladnutí užívajte 1 čajovú lyžičku sirupu niekoľkokrát denne, alebo pridajte do teplého čaju. Podporuje potenie a uľahčuje vykašliavanie. Pamätajte, že domáci sirup nenahrádza lekársku starostlivosť. Ak príznaky pretrvávajú, poraďte sa s lekárom.
  3. Menej cukru, kratšia trvanlivosť: Ak znížite množstvo cukru, sirup bude menej trvanlivý. V takom prípade ho skladujte v chladničke a spotrebujte rýchlejšie, alebo ho dodatočne sterilizujte vo vodnom kúpeli.
  4. Skladovanie: Správne pripravený a uzavretý lipový sirup skladujte na tmavom a chladnom mieste. Vydrží vám tak celú zimu. Po otvorení uchovávajte fľašu v chladničke.

Nezmeškajte čas kvitnutia líp a pripravte si tento voňavý a liečivý sirup podľa osvedčeného receptu našich babičiek. Jeho chuť a účinky vás určite nesklamú a budete mať poruke prírodného pomocníka na chladnejšie dni.

Páčil sa vám článok?

Ohodnoťte ho kliknutím na hviezdičky.

Hodnotenie: 3 / 5 · 1 hlas(ov)

Páčil sa vám článok?

Ohodnoťte ho kliknutím na hviezdičky.

Hodnotenie: 3 / 5 · 1 hlas(ov)

 

NAJČÍTANEJŠIE RADY A TIPY

čokoládovo-kokosový koláč s orieškami

Luxusný čokoládovo-kokosový koláč s orieškami: Najlepší koláčik na Vianoce!

Recepty so špargľou

Špargľa konečne na scéne: 3 neodolateľné (a rýchle) recepty, ktoré zvládne každý za pár minút

allergy, medical, allergic, allergen, health, medicine, pollen, reaction, allergy, allergy, allergy, allergy, allergy

Alergická sezóna začína: 6 overených spôsobov, ako prirodzene zmierniť príznaky bez liekov a ospalosti

úspešné pestovanie uhoriek

Tajomstvá úspešného pestovania uhoriek a paradajok v záhrade a na balkóne

Sirup z lúčnych kvetov

Kvetový „med“ trochu inak: Skúste tento RECEPT na sirup zo sedmokrások alebo ďateliny