Kapucínka – Krásna aj užitočná: Prečo siať túto jedlú kvetinu v apríli/máji a ako na to (aj v nádobách)

Pestovanie kapucínky

Hľadáte kvetinu, ktorá je nielen nádherná a nenáročná na pestovanie, ale zároveň aj užitočná a dokonca jedlá? Potom je kapucínka (Tropaeolum majus) presne pre vás! Tieto veselé, rýchlo rastúce letničky s charakteristickými okrúhlymi listami pripomínajúcimi malé štíty a žiarivými kvetmi v teplých odtieňoch žltej, oranžovej a červenej sú ozdobou záhonov, plotov, múrikov aj balkónových nádob od leta až do prvých mrazov. Pestovanie kapucínky zo semien je navyše prekvapivo jednoduché a zvládne ho aj úplný začiatočník. A práve apríl a máj sú ideálnym časom na jej výsev.

Prečítajte si, prečo sa oplatí túto všestrannú rastlinu zaradiť do vašej záhrady či na balkón, ako ju úspešne vypestovať zo semienok priamo na záhone alebo v nádobách, a ako využiť jej krásu aj jej prekvapivo pikantnú chuť v kuchyni. Kapucínka je skrátka rastlina, ktorá ponúka oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá!

Prečo pestovať kapucínku? Nielen pre krásu!

nasturtiums, blossom, bloom, red, flower, large nasturtiums, flower wallpaper, flower background, tropaeolum majus, nature, tropaeolum, nasturtium, tropaeolaceae, plant, red orange, flora, tropaeolum majus, tropaeolum majus, nasturtium, beautiful flowers, nasturtium, nasturtium, nasturtium, nasturtium
Photo by Hans on Pixabay
  • Jednoduché pestovanie: Patrí medzi najmenej náročné letničky. Darí sa jej aj v chudobnejšej pôde a nevyžaduje si takmer žiadne hnojenie.
  • Rýchly rast a dlhé kvitnutie: Rýchlo vytvorí bohatú zelenú masu a kvitne neúnavne od leta až do jesene.
  • Jedlé kvety, listy aj semená: Všetky nadzemné časti rastliny sú jedlé a majú zaujímavú, mierne štipľavú chuť pripomínajúcu žeruchu alebo reďkovku. Sú skvelým spestrením šalátov a ozdobou jedál.
  • Lákadlo pre opeľovače: Kvety priťahujú včely a čmeliaky.
  • „Pasca“ na vošky: Kapucínka je známa tým, že priťahuje vošky. Môže tak slúžiť ako „obetná“ rastlina, ktorá odláka vošky od vašej zeleniny alebo iných citlivejších kvetov (tzv. trap crop).
  • Dekoratívnosť: Svojimi veselými farbami a bujným rastom (najmä previsnuté formy) dokáže rýchlo oživiť a zaplniť akýkoľvek slnečný kút záhrady, terasy či balkóna.

Výber odrody: Popínavá či kríčková?

large nasturtiums, tropaeolum majus, flower wallpaper, nasturtiums, tropaeolum, nasturtium, tropaeolaceae, blossom, bloom, flower background, flower, plant, orange, flora, nature, tropaeolum majus, tropaeolum majus, nasturtiums, beautiful flowers, nasturtium, nasturtium, nasturtium, nasturtium, nasturtium
Photo by Hans on Pixabay

Pred výsevom si vyberte typ kapucínky, ktorý sa vám najviac hodí:

  • Kapucínka väčšia popínavá/plazivá (Tropaeolum majus): Vytvára dlhé (až 2-3 metre) výhonky, ktoré sa plazia po zemi, šplhajú po opore alebo efektne prevísajú z nádob, múrikov či okenných hrantíkov. Ideálna na pokrytie plôch, do závesných košov alebo k plotom.
  • Kapucínka väčšia kríčková (Tropaeolum majus nanum): Tvorí kompaktnejšie, nižšie kríčky (výška cca 20-40 cm), ktoré sa nerozrastajú tak do šírky. Je vhodná na okraje záhonov, do menších nádob alebo ako súčasť zeleninových hriadok.
  • Farby: Okrem klasickej oranžovej a žltej existujú aj odrody s červenými, krémovými alebo viacfarebnými kvetmi.

Kedy a ako vysievať semená kapucínky?

Kapucínka je citlivá na mráz, preto s výsevom von počkajte, kým sa pôda dostatočne neprehreje.

Metóda 1: Priamy výsev na záhon (Jednoduchší spôsob)

  • Kedy: Keď už nehrozí nebezpečenstvo posledných jarných mrazov a pôda je prehriata (aspoň 10-12°C). V našich podmienkach je to zvyčajne od konca apríla (v teplejších oblastiach) až do konca mája.
  • Príprava pôdy: Vyberte slnečné stanovisko. Kapucínka toleruje aj polotieň, ale na slnku najlepšie kvitne. Pôdu prekyprite, odburiňte. Dôležité: Kapucínka preferuje chudobnejšiu pôdu! Nepridávajte kompost ani hnojivo, ak vaša pôda nie je extrémne piesočnatá alebo kamenistá. Príliš výživná pôda podporí bujný rast listov na úkor kvetov.
  • Ako siať: Semená kapucínky sú pomerne veľké (ako hrášok). Sejte ich do hĺbky cca 2-3 cm. Môžete siať do hniezd (2-3 semená do jednej jamky) alebo do riadkov.
    • Rozostupy: Kríčkové odrody potrebujú cca 20-30 cm priestor, popínavé viac (aspoň 30-40 cm, ak ich chcete nechať plaziť sa). Ak sejete k opore, môžete siať hustejšie.
  • Zálievka: Po výseve pôdu dobre zalejte a udržiavajte mierne vlhkú až do vyklíčenia (zvyčajne 7-14 dní).

Metóda 2: Predpestovanie v interiéri (Pre skorší štart)

  • Kedy: Približne 2-4 týždne pred posledným očakávaným mrazom (teda v prvej polovici až v strede apríla).
  • Ako na to: Semená zasejte jednotlivo do menších kvetináčov alebo kelímkov (priemer cca 7-9 cm) naplnených výsevným substrátom do hĺbky cca 2 cm. Ideálne sú rašelinové kvetináče, ktoré môžete neskôr zasadiť celé, pretože kapucínka nemá rada presádzanie a narušenie koreňov. Udržiavajte vlhko a teplo (okolo 18-20°C). Po vyklíčení zabezpečte veľa svetla.
  • Výsadba von: Predpestované priesady vysádzajte von až po 15. máji, keď už nehrozia mrazy. Nezabudnite ich postupne otužovať (privykať na vonkajšie podmienky) aspoň týždeň pred finálnou výsadbou. Pri presádzaní buďte opatrní, aby ste čo najmenej poškodili koreňový bal.

Pestovanie kapucínky v nádobách (na balkóne či terase)

Kapucínka je ideálna aj na pestovanie v kvetináčoch, hrantíkoch alebo závesných košoch.

  • Výber nádoby: Zvoľte dostatočne veľkú nádobu s drenážnymi otvormi. Pre kríčkové odrody postačí kvetináč s priemerom cca 20-25 cm, pre popínavé/previsnuté formy (najmä v závesných košoch) radšej väčšiu.
  • Substrát: Použite bežný substrát pre balkónové kvety, ale nemiešajte ho s prílišným množstvom hnojiva alebo kompostu. Aj tu platí, že menej živín znamená viac kvetov.
  • Výsev/Výsadba: Postupujte rovnako ako pri pestovaní na záhone (priamy výsev po mrazoch alebo výsadba predpestovaných priesad).
  • Zálievka: Nádoby vysychajú rýchlejšie, preto bude potrebná častejšia zálievka, najmä počas horúcich dní. Udržujte substrát mierne vlhký, ale nepremokrený.

Základná starostlivosť o kapucínku: Menej je viac!

  • Slnko: Doprajte jej čo najviac slnka pre bohaté kvitnutie.
  • Pôda: ** Chudobná, priepustná pôda je ideálna.**
  • Zálievka: Polievajte podľa potreby, najmä počas sucha a ak pestujete v nádobách. Staršie rastliny na záhone sú pomerne odolné voči suchu.
  • HNOJENIE: MINIMÁLNE alebo ŽIADNE! Toto je najčastejšia chyba. Ak kapucínku prihnojíte (najmä dusíkatými hnojivami), budete mať nádherné veľké listy, ale len veľmi málo (alebo žiadne) kvety. Zvyčajne si vystačí so živinami v pôde.
  • Opora: Popínavé odrody môžete nechať voľne plaziť sa alebo ich viesť po plote, mriežke či inej opore.
  • Odstraňovanie odkvitnutých kvetov: Nie je nevyhnutné (rastlina často kvitne aj bez toho), ale môže podporiť tvorbu ďalších kvetov.

Škodcovia a choroby: Užitočná „pasca“

  • Vošky: Kapucínka ich priťahuje ako magnet. Môžete to využiť vo svoj prospech – odláka ich od iných rastlín. Ak je napadnutie silné, môžete vošky spláchnuť prúdom vody alebo použiť mydlový roztok.
  • Skúmavky (larvy motýľov): Najmä mlynárik kapustový si na listoch rád pochutná. Pri menšom výskyte ich stačí pozbierať ručne.
  • Slimáky: Mladé rastlinky môžu byť pre slimáky atraktívne.
  • Choroby: Zvyčajne netrpí chorobami, ak má dostatok slnka a vzduchu a nie je premokrená.

Zber a využitie v kuchyni: Pikantné potešenie

nasturtiums, medicinal plant, aromatic herbs, orange flowers, tropaeolum, blossoms, petals, garden, nature, nasturtiums, nasturtiums, nasturtiums, nasturtiums, nasturtiums, tropaeolum, tropaeolum
Photo by Nennieinszweidrei on Pixabay
  • Kvety: Zbierajte plne rozkvitnuté kvety. Sú krásnou jedlou ozdobou šalátov, chlebíčkov, dezertov, polievok. Majú jemne pikantnú chuť.
  • Listy: Mladé, krehké listy môžete pridávať do šalátov, nátierok, pesta alebo sendvičov pre mierne štipľavú chuť. Staršie listy sú tuhšie a ostrejšie.
  • Nezrelé semená: Zelené, ešte mäkké semená (po odkvitnutí) sa dajú naložiť do octového alebo slaného nálevu a používajú sa ako náhrada kapár (tzv. „kapary chudobných“). Majú výraznú pikantnú chuť. Zbierajte ich, kým sú ešte zelené a mäkké.

Záver: Krása, chuť a nenáročnosť v jednom

Kapucínka je skutočne všestranná rastlina, ktorá si zaslúži miesto v každej záhrade či na balkóne. Jej nenáročné pestovanie, dlhé kvitnutie, veselé farby a bonus v podobe jedlých kvetov a listov z nej robia ideálnu voľbu pre začiatočníkov aj skúsených záhradkárov. Nezabudnite na jej hlavnú požiadavku – veľa slnka a málo živín – a ona sa vám odvďačí záplavou kvetov a pikantným spestrením vašich letných jedál.

Pestujete kapucínku? Aké sú vaše skúsenosti? Používate ju aj v kuchyni? Podeľte sa o svoje tipy a obľúbené recepty v komentároch!

 
Facebook
Email
WhatsApp
X

NAJČÍTANEJŠIE RADY A TIPY

spaghetti, pasta, boiling water, uncooked, boil, cooking noodles, cooking pasta, hand, holding, italian cuisine, noodles, cooking, food, italian, boiling, pot, kitchen, spaghetti, spaghetti, spaghetti, pasta, pasta, pasta, pasta, pasta, noodles, cooking, cooking, cooking, cooking

Nikdy znovu nevylejte vodu z cestovín: 5 geniálnych spôsobov, ako ju využiť v kuchyni

Bazalka

Bazalka: Všetko, čo potrebujete vedieť o tejto aromatickej byline

banánovo-zemiakový krém

Banánový zosvetľujúci krém proti pigmentovým škvrnám. Zabraňuje známkam starnutia, znižuje suchosť pokožky a zosvetľuje ju

čistenie kuchynskej linky

Tento trik mi zachránil kuchynskú linku: Stačí len jedna lacná surovina, ktorú má každý doma!

Domáci čistič zrkadiel

Namiesto drahých sprejov som použila túto domácu zmes. Okná a zrkadlá sú dokonale čisté!

Google Správy: Daj nám ⭐