5 tipov na starostlivosť o orchidey. Čo milujú tieto kvety?

starostlivosť o orchidey

Orchidey sú nádherné a elegantné kvety, ktoré si získali srdcia mnohých milovníkov rastlín. Ich exotický vzhľad a rôznorodosť farieb a tvarov ich robia obľúbenými izbovými rastlinami.

Avšak, starostlivosť o orchidey môže byť trochu náročnejšia ako o iné izbové rastliny. Preto je dôležité poznať niekoľko základných tipov, ako sa o ne správne starať a zabezpečiť im optimálne podmienky pre rast a kvitnutie.

Výber správnej odrody

Prvým krokom k úspešnému pestovaniu orchideí je výber vhodnej odrody. Pre začiatočníkov sa odporúčajú nenáročné druhy, ako sú Cattleya alebo Paphiopedilum, ktoré sú známe svojou odolnosťou a schopnosťou prispôsobiť sa rôznym podmienkam. Pri kúpe orchidey si vždy všímajte jej celkový stav. Listy by mali byť pevné, zdravé a bez škvŕn, korene by mali byť svetlé a bez známok hniloby.

Obrázok od Mike Darger z Pixabay

Správny substrát a kvetináč

Orchidey neznášajú premokrenú pôdu, preto je dôležité zvoliť vhodný substrát, ktorý zabezpečí dostatočnú drenáž. Ideálnym substrátom pre orchidey je špeciálna zmes pre orchidey, ktorá sa skladá z kôry, rašeliny, perlitu a ďalších materiálov. Orchidey sa odporúča pestovať v priehľadných plastových kvetináčoch s drenážnymi otvormi. Priehľadný kvetináč umožňuje sledovať stav koreňov a včas rozpoznať prípadné problémy.

Osvetlenie a teplota

Orchidey potrebujú dostatok svetla, ale nie priame slnečné žiarenie. Ideálne miesto pre orchidey je na okne orientovanom na východ alebo západ, kde budú mať dostatok rozptýleného svetla. V zimných mesiacoch, keď je nedostatok prirodzeného svetla, môžete orchidey dosvetľovať špeciálnymi rastlinnými svetlami. Teplota je ďalším dôležitým faktorom pre rast orchideí. Väčšina orchideí preferuje teploty medzi 18-25 °C cez deň a 15-18 °C v noci.

Obrázok od Angelo Filip z Pixabay

Zálievka a vlhkosť

Správna zálievka je kľúčová pre zdravie orchideí. Orchidey by sa mali zalievať až vtedy, keď substrát vyschne. Prelievanie môže viesť k hnilobe koreňov a následnému úhynu rastliny. Všeobecne platí, že orchidey sa zalievajú raz za 7-10 dní, ale frekvencia zálievky sa môže líšiť v závislosti od druhu orchidey, teploty a vlhkosti prostredia. Okrem zálievky je dôležité zabezpečiť orchideám aj dostatočnú vlhkosť vzduchu. Orchidey pochádzajú z tropických oblastí, kde je vysoká vlhkosť vzduchu. Preto je vhodné pravidelne rosiť listy orchideí vodou alebo umiestniť kvetináč na misku s kamienkami a vodou.

Hnojenie

Orchidey potrebujú pravidelné hnojenie, aby mali dostatok živín pre rast a kvitnutie. Hnojivo pre orchidey by malo byť špeciálne určené pre tento druh rastlín a malo by obsahovať vyvážený pomer živín. Orchidey sa hnojia počas vegetačného obdobia, teda od jari do jesene, približne raz za dva týždne. V zimných mesiacoch sa hnojenie obmedzuje alebo úplne zastavuje.

Obrázok od JackieLou DL z Pixabay

Čítajte ďalej:

5 účinných spôsobov, ako sa zbaviť komárov. Už vás nebudú obťažovať!


redakcia fajront.sk, Obrázok od Hao Tran z Pixabay

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

speváčka DOMI

Speváčka DOMI predstavuje prvý videoklip k piesni „Idem ďalej“

hmyz v domácnosti

Prečo sa hmyzu páči u vás doma? 8 hlavných dôvodov

údržba práčky

Prečo by ste nemali nechávať dvere práčky zatvorené? 3 dôvody, prečo je to dôležité pre zdravie vašej práčky a vašu domácnosť

cesnak do mrazničky

Patrí cesnak do mrazničky? Prekvapivý spôsob, ako predĺžiť čerstvosť a chuť

levanduľový olej

Mama nemohla nájsť spôsob, ako uspať svoju dcéru: Potom vyskúšala tento „zázračný“ olej a problém bol hneď vyriešený!

Google Správy: Daj nám ⭐