Jablone sú obľúbeným ovocným stromom v našich záhradách, ale ich pestovanie môže byť náročné, najmä ak sa snažíte vyhnúť chemikáliám. Ochrana jabloní bez chémie je však možná vďaka mnohým efektívnym a dlhodobým riešeniam, ktoré pomáhajú chrániť tieto stromy pred škodcami bez použitia pesticídov.
Prevencia je kľúčová:
Prvým krokom v boji proti škodcom je prevencia. To znamená vytvoriť prostredie, ktoré je pre škodcov nehostinné. Niektoré tipy na prevenciu zahŕňajú:
- Odstránenie neporiadku: Odstráňte z pôdy okolo stromov lístie, konáre a iné organické materiály. Tieto materiály môžu slúžiť ako úkryt pre škodcov.
- Hnojenie kompostom: Hnojte svoje stromy kompostom namiesto chemických hnojív. Kompost pomôže zlepšiť zdravie pôdy a urobiť ju odolnejšou voči škodcom.
- Výber rezistentných odrôd: Vyberajte si odrody jabloní, ktoré sú odolné voči bežným škodcom vo vašej oblasti.
Bioochrana:
Ak sa u vás napriek preventívnym opatreniam vyskytnú škodcovia, existuje mnoho bioochranných metód, ktoré môžete použiť na ich kontrolu. Niektoré tipy na bioochranu zahŕňajú:
- Použitie feromónových lapačov: Feromónové lapače priťahujú a chytajú samčích škodcov, čím znižujú populáciu škodcov.
- Umiestnenie vtáčích búdok: Vtáky, ako sú sýkorky, sú prirodzenými predátormi mnohých škodcov jabloní. Umiestnenie vtáčích búdok do vašej záhrady im pomôže prilákať a usadiť sa.
- Použitie biologických insekticídov: Biologické insekticídy sú vyrobené z prírodných materiálov, ako sú baktérie alebo vírusy, ktoré zabíjajú škodcov.
Domáce lapače:
Okrem komerčne dostupných bioochranných metód si môžete vyrobiť aj vlastné lapače škodcov. Niektoré tipy na domáce lapače zahŕňajú:
- Pivné lapače: Naplňte fľašu pivom alebo ovocnou šťavou a zaveste ju na strom. Škodcovia budú prilákaní tekutinou a utopenia sa v nej.
- Lepové doštičky: Natrite lepom farebné doštičky a zaveste ich na strom. Farba doštičky pritiahne konkrétny typ škodcu.
Ochrana jabloní bez chémie – Domáce prostriedky proti škodcom na jablone
Postrek z paliny: Uvaríme 300 gramov čerstvej paliny (alebo 30 gramov sušenej) vo 10 litroch vody. Po prevarení necháme zmes lúhovať dva dni, potom ju scedíme a zriedime v pomere 1 : 3. Jablone postrekujeme raz týždenne.
Žihľavový postrek: 1 kilogram žihľavovej vňate pred kvitnutím zalejeme 10 litrami vody a necháme 7 až 10 dní fermentovať v teple. Po fermentácii zmes prefiltrujeme a zriedime v pomere 1 : 15. Postrek opakujeme pravidelne.
Macerát z vratiča: Zmixujeme 500 gramov čerstvej kvitnúcej vratičovej vňate s 5 litrami teplej vody a 10 až 15 mililitrami mydla. Necháme zmes macerovať 24 hodín, prefiltrujeme a doplníme na 8 litrov. Potom použijeme na postrek.
Vývar z rajčinových listov: 4 kilogramy čerstvých rajčinových listov a výhonkov zalejeme 10 litrami vody a necháme hodinu stáť. Potom zmes varíme hodinu na miernom ohni, necháme vychladnúť a prefiltrujeme. Pridáme 50 gramov mydla, zriedime v pomere 1 : 1 a použijeme na postrek. Postrek opakujeme každých 3 až 7 dní.
Odpudzovanie škodcov mätou: Výsadba mäty piepornej pod jablone pomáha chrániť stromy vďaka silnej vôni, ktorá dezorientuje a odpudzuje škodcov priťahovaných vôňou rastlín.
Pestovanie jabĺk bez chémie je náročné, ale s trochou snahy a preventívnymi opatreniami je to možné. Dodržiavaním tipov v tomto článku môžete chrániť svoje jablone pred škodcami a dopestovať chutné a zdravé jablká.
Čítajte ďalej:
Domáce prípravky proti škodcom v skleníku: Ochrana vašich rastlín bez chémie
redakcia fajront.sk, Autor fotky: Tom Swinnen