V piatok 21. marca 2025 zomrel vo veku 90 rokov Štefan Kvietik, jeden z najvýznamnejších hercov v histórii slovenského divadla a filmu. Správu o jeho úmrtí potvrdilo Slovenské národné divadlo (SND), ktorého bol dlhoročným členom.
Ikona slovenského herectva
Štefan Kvietik sa narodil 10. mája 1934 v Dolných Plachtinciach. Už od mladosti prejavoval výnimočný talent, ktorý ho priviedol na Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Po absolvovaní štúdia začal svoju kariéru v Armádnom divadle v Martine, no už v roku 1959 sa stal členom činohry Slovenského národného divadla, kde pôsobil viac ako tri desaťročia.
Kvietik si získal srdcia divákov nielen na divadelných doskách, ale aj vo filme a televízii. Jeho charizmatický prejav a schopnosť stvárniť komplexné postavy z neho urobili jedného z najobľúbenejších hercov svojej generácie.
Nezabudnuteľné filmové úlohy
Štefan Kvietik sa preslávil aj ako filmový herec. Medzi jeho najznámejšie úlohy patrí postava vo filme „Boxer a smrť“ (1962), kde exceloval po boku svetoznámeho režiséra a herca Petra Solana. Ďalším ikonickým dielom je film „Medená veža“ (1970), ktorý patrí medzi klenoty slovenskej kinematografie.
Jeho herecký talent bol ocenený nielen doma, ale aj v zahraničí. Za svoju prácu získal množstvo ocenení, vrátane titulu zaslúžilý umelec v roku 1976 a štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra II. triedy v roku 2004.
Pedagóg a mentor
Okrem hereckej kariéry sa Štefan Kvietik venoval aj pedagogickej činnosti. Od roku 1984 pôsobil na VŠMU, kde odovzdával svoje bohaté skúsenosti mladým talentom. Mnohí z jeho študentov dnes patria medzi popredné osobnosti slovenského herectva.
Strata pre slovenskú kultúru
Odchod Štefana Kvietika je obrovskou stratou pre slovenské umenie. Bol nielen mimoriadne talentovaným hercom, ale aj človekom s veľkým srdcom a vášňou pre kultúru. Jeho dlhoročná práca zanechala hlbokú stopu v slovenskom divadle, filme a televízii.
Posledná rozlúčka so Štefanom Kvietikom sa uskutoční v úzkom rodinnom kruhu. Slovensko však nikdy nezabudne na jeho prínos pre našu kultúru.
redakcia fajront.sk, wikipedia.org, stvr.sk