Slováci, POZOR! Hygienici varujú pred nebezpečnými kozmetickými výrobkami. Používate ich?

pozor

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vydal varovanie týkajúce sa nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré boli nahlásené do systému Safety Gate/RAPEX.

 

Tento systém Európskej únie slúži na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch. Výrobky, ktoré vykázali problémy, boli identifikované kontrolnými orgánmi v Nemecku, Írsku, Francúzsku, Rumunsku, Litve a Taliansku.

Výrobky, na ktoré sa vzťahuje varovanie, zahŕňajú rôzne typy kozmetiky, ako sú mydlá, krémy, šampóny, dezodoranty či parfémy. V niektorých prípadoch boli výrobky kontaminované mikroorganizmami, v iných zase obsahovali zakázanú chemickú látku Butylphenyl Methylpropional (2-(4-tert-butylbenzyl) propionaldehyde). Táto látka je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch.

Medzi hlásenými produktmi sú napríklad mydlo Seife Bierhefe z Indie, ktoré obsahuje spomínanú zakázanú látku, alebo Elbow Grease Heavy Duty Hand Cleaner z Turecka, ktorý je mikrobiologicky kontaminovaný. Ďalej boli identifikované problémy u pleťového krému Crème universelle z Francúzska, tekutého mydla FIORILLO 24K z Talianska či parfumovanej vody Jardin Eau de parfum z Poľska.

 

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje spotrebiteľov, aby boli ostražití a pred nákupom alebo použitím týchto výrobkov si skontrolovali informácie o bezpečnosti. V prípade, že sa výrobky dostanú do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môžu spôsobiť infekcie alebo podráždenie.

Kompletná databáza hlásených výrobkov je dostupná na webovej stránke uvzsr.sk, kde spotrebitelia môžu nájsť detailné informácie o všetkých hlásených výrobkoch, vrátane tých, ktoré sa môžu vyskytovať aj na slovenskom trhu.

 

 

zdroj: uvzsr.sk

 

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

AKTUÁLNE

Ďalší útok medveďa! Napadol 34-ročného muža počas jazdy na bicykli, bol prevezený do nemocnice

dopravná nehoda pod Zvolenským zámkom

Vážna dopravná nehoda pod Zvolenským zámkom. Dvaja vodiči skončili v nemocnici

sviečka

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 77 rokov po dlhom boji s vážnym ochorením zomrel obľúbený herec a moderátor

zázvorový elixír na chudnutie

Zázvorový elixír na chudnutie: Najefektívnejší nápoj na spaľovanie brušného tuku

Recept na citrónovú vodu s jedlou sódou

Ako rýchlo dosiahnuť ploché brucho? Vyskúšajte tajný recept s citrónovou vodou

Google Správy: Daj nám ⭐