Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje obyvateľov južných okresov Slovenska pred extrémnymi horúčavami, ktoré môžu dosiahnuť až 37 stupňov Celzia.
Výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami platia od 12:00 do 19:00, pričom druhý stupeň sa vzťahuje na oblasti Bratislavského kraja, väčšinu Trnavského a Nitrianskeho kraja a tiež na okresy Lučenec, Veľký Krtíš, Michalovce a Trebišov. Na zvyšnom území, s výnimkou Žilinského kraja a niektorých severných okresov, platí výstraha prvého stupňa s teplotami od 33 do 34 stupňov.
Búrky na obzore: Kde a kedy môžeme očakávať nepriazeň počasia
Od 15:00 hodiny sa môžu na západe krajiny vyskytnúť búrky, ktoré môžu priniesť prudké lejaky s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, nárazy vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a krúpy. Výstraha pred búrkami platí pre Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky a Žilinský kraj, viaceré okresy v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji a tiež pre okresy Kežmarok a Poprad.
Ako sa pripraviť na extrémne horúčavy
Aby sme sa vyhli negatívnym účinkom vysokých teplôt, je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel:
- Pitný režim: Počas horúčav je nevyhnutné zvýšiť príjem tekutín. Odborníci odporúčajú denne vypiť aspoň 1,5 až 3 litre vody.
- Chráňte sa pred slnkom: Vyhýbajte sa priamemu slnku, najmä v čase najväčšieho žiaru medzi 11:00 a 16:00. Používajte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, nosíte klobúk a slnečné okuliare.
- Chladné prostredie: Ak je to možné, zdržujte sa v chladených alebo dobre vetraných priestoroch.
- Ľahká strava: Vyhnite sa ťažkým a mastným jedlám. Uprednostnite ľahké jedlá bohaté na vodu, ako sú ovocie a zelenina.
Bezpečnostné opatrenia pri búrkach
Búrky môžu byť nepredvídateľné a nebezpečné. Tu je niekoľko tipov, ako sa chrániť:
- Zostaňte doma: Pokiaľ je to možné, zostaňte počas búrky vo vnútri.
- Vyhýbajte sa stromom a otvoreným priestorom: Nezdržujte sa pod stromami, ktoré môžu byť zasiahnuté bleskom, alebo na otvorených priestranstvách.
- Zabezpečte vonkajšie predmety: Odložte alebo upevnite vonkajšie predmety, ktoré by mohli byť unášané silným vetrom.
- Sledujte meteorologické správy: Buďte informovaní o aktuálnych meteorologických podmienkach prostredníctvom rádií, televízie alebo aplikácií.
Čítajte ďalej:
AKTUÁLNE! Tragédia vo Vysokých Tatrách v Monkovej doline má už tri obete
redakcia fajront.sk, SHMU