Dve dramatické záchranné akcie v masíve Gerlachu: Zasahoval vrtuľník

vrtuľník

Dňa 30. júna 2024 kontaktovali Horskú záchrannú službu (HZS) prostredníctvom tiesňovej linky 112 slovenskí horolezci, ktorí počas výstupu Martinovou cestou na Gerlachovský štít v oblasti Litvorového sedla zažili nepríjemné udalosti.

Prvá Záchranná Akcia

40-ročný člen skupiny horolezcov si pádom spôsobil poranenie hlavy, hornej a dolnej končatiny. K záchrane boli požiadané posádky VZZS, Letka Ministerstva vnútra SR a poľský TOPR, avšak kvôli silnému nárazovému vetru bola letecká pomoc neúspešná. Záchranári z Oblastného strediska HZS Vysoké Tatry sa vydali k zranenému mužovi pozemne. Po zlepšení poveternostných podmienok Letka Ministerstva vnútra SR prepravila materiál potrebný na evakuáciu do nižších partií Velickej doliny. Pacient bol ošetrený a pripravený na pozemný transport z exponovaného terénu lanovou technikou. Záchranári HZS ho následne zniesli k Sliezskemu domu, kde ho odovzdali posádke RZP.

Druhá Záchranná Akcia

Počas prebiehajúcej prvej záchrannej akcie prijalo Operačné stredisko tiesňového volania HZS ďalšiu žiadosť o pomoc pri výstupe na Gerlachovský štít. 49-ročný horolezec si pri páde z výšky približne 20 metrov v oblasti pod Kotlovým štítom spôsobil vážne poranenia hlavy, chrbtice a dolnej končatiny. Prvotné ošetrenie mu poskytol okoloidúci horský vodca, ktorý je zároveň profesionálnym horským záchranárom. Poskytoval tiež dôležité informácie o poveternostných podmienkach.

Záchranári z Oblastného strediska HZS Vysoké Tatry pacienta vyšetrili, poskytli mu neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravili ho na letecký transport. Poľský TOPR pacienta evakuoval z terénu a previezol ho do nemocnice v Zakopanom. Na záchranných akciách sa podieľalo spolu 22 profesionálnych a dobrovoľných horských záchranárov, pričom pomáhali aj okolití svedkovia.

Čítajte ďalej:

Svedkovia videli na Liptove spadnúť paraglajdistu, záchranári ani hasiči ho však nenašli


redakcia fajront.sk, Horská záchranná služba

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

dopravná nehoda Žilina

Tragická dopravná nehoda v Žiline: Motorkár († 37) spadol pod kolesá protiidúceho auta

pozor

Meteorológovia varujú pred vysokými teplotami: V týchto okresoch vydali výstrahu až tretieho stupňa!

AKTUÁLNE

AKTUÁLNE! Na diaľnici D1 sa zrazil kamión s dvomi autami

nehoda Spišská Nová Ves

Tragická dopravná nehoda v Spišskonovoveskom okrese: Muž čelne vrazil do železničného pojazdu, zomrel na mieste!

pozor

POZOR! Slovensko počas piatka zasiahnu extrémne teploty a prudké lejaky, meteorológovia vydali výstrahy 2 stupňa!

Google Správy: Daj nám ⭐