Dramatický koniec týždňa: V piatok zasiahnu Slovensko intenzívne búrky!

počasie výstraha

Piatok privedie na naše územie opäť veľmi teplé a vlhké ovzdušie. Okolo tlakovej výše k nám bude prúdiť teplý vzduch, ktorý spôsobí, že teploty vzrastú nad +30 °C. V niektorých oblastiach Slovenska sa očakáva, že teploty vystúpia až k +34 °C. Predpoveď priniesol portál imeteo.sk.

To, čo tento deň spraví ešte náročnejším, bude vysoká vlhkosť vzduchu, zvyšujúca pocitovú teplotu a prinášajúca dusno. Šaty sa vám budú lepiť na telo a ochladzovať sa bude nesmierne ťažké. Avšak večerné búrky by mohli priniesť vytúžený pokles teplôt.

Búrky prídu v piatok ku koncu dňa

Piatkové počasie v strednej Európe bude značnú časť dňa pod vplyvom studeného frontu, ktorý sa bude nachádzať nad Českom, Rakúskom a Nemeckom. Na studenom fronte sa už teraz vytvárajú silné búrky, predovšetkým na úpätí Álp.

Meteorologická služba Estofex vydala pre túto oblasť varovanie až 3. stupňa. Tento studený front sa postupne dostane do pohybu a v piatok večer začne prinášať búrky a zrážky aj na Slovensko. Predpokladané načasovanie príchodu búrok je kriticky dôležité pre sledovanie ich intenzity.

Čo nás čaká?

  1. Numerické modely: Modely ako ICON a Aladin predpokladajú príchod búrok už okolo 21:00 až 23:00 h nad západné a severozápadné časti Slovenska.
  2. Alternatívne scenáre: Detailné numerické modely však očakávajú, že búrky dorazia až v sobotu ráno alebo popoludní. Tieto variácie môžu mať odchýlku až 12 hodín.
  3. Riziká: Západné časti Slovenska môžu byť zasiahnuté silnými búrkami s nárazovým vetrom, čo by mohlo spôsobiť materiálne škody. Ak búrky prídu až v sobotu, rizikom budú prívalové zrážky a krúpy.

Očakávané následky

Ak búrky prídu skôr, v piatok večer môžeme očakávať hlavne silný nárazový vietor. Ak sa búrka presunie až na sobotu, najväčším rizikom budú prívalové zrážky, ktoré môžu spôsobiť lokálne povodne a krúpy.

Čítajte ďalej:

Smrteľná nehoda v Bratislave: Nákladné auto zrazilo na križovatke cyklistu, zraneniam podľahol


redakcia fajront.sk, imeteo.sk, shmu.sk

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram

Najnovšie články

údržba práčky

Prečo by ste nemali nechávať dvere práčky zatvorené? 3 dôvody, prečo je to dôležité pre zdravie vašej práčky a vašu domácnosť

cesnak do mrazničky

Patrí cesnak do mrazničky? Prekvapivý spôsob, ako predĺžiť čerstvosť a chuť

levanduľový olej

Mama nemohla nájsť spôsob, ako uspať svoju dcéru: Potom vyskúšala tento „zázračný“ olej a problém bol hneď vyriešený!

plytvanie domácnosť

Štyri predmety v domácnosti, ktorými plytváte najčastejšie

AKTUÁLNE

AKTUÁLNE! Tragická udalosť na Slnečných jazerách v Senci: Utopili sa dvaja 18-roční mladíci

Google Správy: Daj nám ⭐